prof. ucz. dr hab. Zbigniew Tomaszczuk

nofoto

Przynależność do katedry: 

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżury: 

nofoto

Przynależność do katedry: 

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżury: 

Biogram

Studia magisterskie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktorat ze sztuk plastycznych z dyscypliny artystycznej fotografia na ASP w Poznaniu. Habilitacja ze sztuki filmowej w PWSFTV i T w Łodzi. Od 2011 r. profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Rady Programowej Prac Naukowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Redaktor naczelny (w latach 2000–2003) „Kwartalnika Fotografia” oraz naukowo artystycznego pisma o fotografii „Camera Obscura” (w latach 2006–2012).

Autor książek: Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii (Warszawa 1998), Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii (Września 2003), Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej (Wrocław 2004), Déjà vu. Kolekcja Wrzesińska (Września 2014) oraz tekstów o fotografii w pismach branżowych i artystycznych, wydawnictwach zbiorowych, posympozjalnych i katalogach wystaw.

Poza UW zajmuje się twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Fundacji Turleja w Krakowie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Musee de l’Elisee w Lozannie.

Zainteresowania badawcze

historia, teoria i estetyka fotografii.

Prowadzone przedmioty i zasady zaliczeń

Na UW prowadzi zajęcia z „Fotografii współczesnej” oraz proseminarium i seminarium magisterskie. Wykłada również w Warszawskiej Szkole Filmowej, Warszawskiej Szkole Reklamy i Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wykaz zagadnień z przedmiotu „Fotografia współczesna”
1. Inspiracje technikami historycznymi.
2. Przeobrażenia fotografii dokumentalnej.
3. Społeczne znaczenia fotografii.
4. Fotografia w praktykach konceptualnych.
5. Performatywne podejście do fotografii.
6. Fotografia wobec cyfryzacji obrazu.
7. Fotografia w kulturze postmedialnej.
8. Aktualne wydarzenia artystyczne z udziałem fotografii.

Dorobek naukowy

W przygotowaniu.

Hobby

W przygotowaniu.