Prowadzący

Ewa K. Czaczkowska

dziennikarka (studia podyplomowe w Instytucie Dziennikarstwa UW), historyk, autorka książek.Niemal całe życie zawodowe związana z „Rzeczpospolitą”, w której pracuje od 1990 roku. Zajmowała się polityką krajową, zagadnieniami społecznymi, obecnie problematyką religijną. Publicystka. Uczestniczyła w kilkunastu podróżach zagranicznych Jana Pawła II.Laureatka kilku nagród, w tym pierwszej edycji nagrody dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad” (2002 rok), Autorka książek: „Kardynał Stefan Wyszyński”, „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” (ta powstała we współpracy z Tomaszem Wiścickim) oraz książki „Kościół XX wieku” .
 

Anna Dąbrowska

Rocznik 1976. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa UW (specjalizacja prasowa). Pracę magisterską obroniła w roku 2000 (promotor: dr hab. Maciej Mrozowski. Temat: „Społeczne skutki upowszechnienia Internetu”).Pracą zawodową zajmuje się od roku 1998. Główny obszar jej zainteresowań to prasa kobieca, dziennikarstwo internetowe oraz sportowe. Współpracowała z takimi czasopismami jak „Cosmopolitan”, „Claudia”, „Glamour”, „Filipinka”, „Naj”, „Samo Zdrowie”, „Uroda”, „Dobre Wnętrze”, „Young”, „Nicole” itd.). Była menadżerem projektów internetowych. Współpracowała także z magazynem „Żagle” i serwisem www.zczuba.plW tej chwili dzieli życie między pracę (jest redaktorem w magazynie „Twist”, administratorem strony www.twist.pl, producentem sesji mody) i pasję jaką są sporty w walki (aikido, ju-jitsu, instruktor samoobrony), żeglarstwo oraz sporty motorowodne.
 

Monika Kożdoń-Dębecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW (2000) oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich UW (2002), gdzie zdobyła zagraniczne stypendium naukowe przyznawane wspólnie przez OSA UW i Ambasadę Amerykańską w Warszawie. Od 1995 roku pracowała jako reporter w mediach ogólnopolskich m.in.: w „Informacjach” TV Polsat (1996-1998), w „Życiu” i „Życiu Warszawy” oraz programach publicystycznych TVP m.in. w programie „Premierzy”. Od 2005 do 2009 roku była związana z redakcją „Panoramy” TVP, gdzie jako reporter przygotowywała materiały do wydań głównych i porannych oraz prowadziła przeglądy prasy w wieczornym wydaniu tego serwisu informacyjnego TVP.e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Danuta Dobrzyńska

Jestem kierownikiem Redakcji Zagranicznej w Telewizji Polskiej. Koordynuję pracę korespondentów zagranicznych, reporterów, którzy przygotowują materiały o tematyce zagranicznej do „Wiadomości”, „Panoramy”, „Teleekspressu” i TVP Info. Odpowiadam za realizację programów „Info Świat” i „W stronę świata”, gdzie pokazujemy widzom TVP Info najciekawsze wydarzenia, dla których często nie ma miejsca w głównych serwisach informacyjnych TVP.Do tego jeszcze dochodzi koordynacja całej produkcji – wozów transmisyjnych, przekazów satelitarnych, wymiany materiałów filmowych z innymi stacjami telewizyjnymi i agencjami.Ukończyłam dziennikarstwo na UW. Z TVP jestem związana od początku mojej pracy, którą rozpoczęłąm już na studiach. Przez lata pracowałam a Panoramie, do której przygotowywałam materiały społeczne i polityczne i ją prowadziłam – można więc powiedzieć, że newsy to moja specjalność.A moja praca – to moja pasja.
 

Jerzy Kłosiński

Dziennikarz od 1980 roku, w gazecie codziennej Regionu Mazowsze Solidarności „Niezależność” w roku 1981 a następnie w prasie podziemnej w latach 1982-89. Polskie Radio 1989 r., 1991 r., redaktor naczelny „Wiadomości Skierniewickich” w latach 1990-91, w redakcji „Tygodnika Solidarność” od 1991 roku, od 2002 redaktor naczelny. Prowadzenie programu publicystycznego w TVP „Mam prawo”. Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikacje książkowe: 1992 r. „Przerwana premiera. Rozmowa z Janem Olszewskim” – współautor, 2005 r. monografia Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność – Wydawnictwo Wolumen, autor koncepcji i opracowania zbioru tekstów w książce wydawnictwa Tysol „20 lat przemian” – 2009 r. Zajmuje się problematyką społeczną, polityczną, kulturalną. Autor wielu reportaży, wywiadów, artykułów publicystycznych oraz recenzji książkowych i filmowych.
 

Roman Kurkiewicz

Dziennikarz, redaktor. Autor cyklicznego programu o książkach w TOK FM („Pod tytułem, program o książkach i czytaniu”) oraz programu publicystycznego „Kurkiewy”, stały felietonista tygodnika „Przekrój”, autor książki „Klapsy polskie”, wybór felietonów przekrojowych, Iskry 2009.Wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas w Warszawie (warsztaty prasowe oraz warsztaty „Literatura faktu).Wcześniej m.in.:
  • współautor i współprowadzący program o książkach w TVP 1 (Telenowela – program o książkach; 2005-2006) oraz program Radio Czuły Barbarzyńca w radio PiN (2004-2006).
  • redaktor naczelny tygodnika Przekrój (2002), z-ca red. Naczelnego Życia Warszawy (2003-2004), szef publicystyki Programu II TVP (1995-96), redaktor programowy TV4 (2000-2001), redaktor Gazety Wyborczej (1989-95), założyciel i wiceszef Magazynu Kolorowego GW (później tzw. Duży Format), szef Gazety Środkowoeuropejskiej (dodatku do GW), redaktor tygodnika Newsweek (2001).
  • Redaktor i współtwórca wielu programów telewizyjnych (m.in. Magazynu Literackiego, TOK SZOK-u w TVP II, „Summy zdarzeń Jacka Żakowskiego” w TVP I, twórca cyklicznego magazyny policyjnego „Drogówka” TV4).

Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie, Polityce, Bluszczu, Rymsie, Kinie.W latach 1979-89 dziennikarz, redaktor, kolporter II obiegu. Współpracownik Społecznego Komitetu Nauki, wydawnictwa In Plus, członek redakcji podziemnego miesięcznika oświaty niezależnej „Tu teraz”.Studiował filozofię na ATK i UW.

 

Jacek Kurowski

Absolwent WDiNP UW, urodzony w Świeciu nad Wisłą. Pracę zawodową rozpoczął w 1997 roku w nieistniejącej już „Naszej TV”, potem były Radio Plus, TV4, Polsat i w końcu od 2003 roku Telewizja Polska. Reporter podczas mistrzostw świata w 2006 roku w Niemczech, Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii a także Pucharu Konfederacji w RPA. Największym i najważniejszym wyzwaniem reporterskim była jednak praca podczas rajdu Dakar w 2004 roku. Prezenter programów informacyjnych TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport, prowadzący studio podczas igrzysk olimpijskich w 2004 (Ateny), 2006 (Turyn), 2008 (Pekin) a także meczów piłkarskiej reprezentacji Polski.
 

Wiesław Łuka

Dziennikarz prasowy od 1970 roku. Pracował w kilku redakcjach. Jest autorem 12 książek reporterskich, zbiorów reportaży i książek. Na podstawie jednej z nich – „Nie oświadczam się” napisał scenariusz na konkurs filmu fabularnego, ogłoszony przez TVP; wygrał ten konkurs i film pt. „Zmowa” został zrealizowany. Ponad czterdzieści lat pracy dziennikarskiej zaowocowało kilkoma nagrodami klubowymi SDP oraz blisko dwudziestoma nagrodami redakcyjnymi w konkursach na reportaż. Współpracował z redakcjami kilku pism również jako recenzent filmowy.W Magisterskim Studium Zaocznym prowadził w latach 1995-2009 ćwiczenia z informacji prasowej, z gatunków dziennikarskich oraz czterosemestralne seminarium warsztatowe z reportażu dla studentów 4 i 5 roku.Ostatnio współpracował z tygodnikiem „Głos Nauczycielski”.

 

Barbara Sułek-Kowalska

 

Bronisław Tumiłowicz

 

Marcin Wyrwał

Absolwent Kolegium Języków Obcych w Ciechanowie oraz Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku kariery zawodowej pracuje jako dziennikarz. Obecnie dziennikarz specjalizujący się w tematyce społecznej, rodzinnej i literackiej, a także recenzent, prowadzący autorski program wideo „Marcin Wyrwał książkę”, autor bloga recenzenckiego wyralczyta.blog.onet.pl w portalu internetowym Onet.pl. Były redaktor naczelny, obecnie szef działu Książka w miesięczniku „Gazeta Studencka”.

 

Stanisław Zawiśliński

Dziennikarz, scenarzysta, wydawca.Autor książek popularyzatorskich o wybitnych ludziach polskiego kina – m.in. o Krzysztofie Zanussim ( m.in. „Zanussi- przemiany” , 2009 ), Agnieszce Holland, Allanie Starskim, Bogusławie Lindzie, Zbigniewie Zamachowskim, Jerzym Hoffmanie, Jerzym Kawalerowiczu. Biograf Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2008) za książki o twórcy filmowego „Dekalogu” („Kieślowski- ważne, żeby iść”; „Kieślowski. Życie po życiu. Pamięć”).Redaktor i wydawca albumów (m.in. „Kieślowski, Głosy wolności”, Księga „Kadru” ). Współpracował przy realizacji dziesięciu filmów dokumentalnych – jako ich pomysłodawca, scenarzysta i współreżyser – m.in. „Żyłem 17 razy” ( SF Kadr, 2009); „Rozmowy istotne -Zanussi”, (De Lord, TVP Kultura 2009); „Między prawdą a wyobraźnią – opowieści twórców «polskiej szkoły filmowej»”, ( SF Kadr, TVP, 2007 ) ; „Still Alive – opowieść o Krzysztofie Kieślowskim” (reż. Maria Zmarz Koczanowicz, ES – Media, TVP 2006)

 

Joanna Żebrowska

Bakcyla dziennikarskiego złapałam w szkole średniej gdy zostałam prezenterką lokalnej telewizji działającej w moim rodzinnym mieście, w Skierniewicach. Stąd studia dziennikarskie na UW. W ich trakcie trafiłam do TVP 1, do programu „Opinie” oraz do nieistniejącego już „Życia”. Po studiach podjęłam pracę jako redaktorka miesięcznika „Art & Business” – znanego pisma o sztuce, później w „Życiu Warszawy”. Następnie związałam z koncernem Axel Springer. Początkowo pracowałam w „Fakcie”, potem w „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, w dziale politycznym.W międzyczasie współpracowałam m.in. z TVN, z „Rzeczpospolitą”, z „Przekrojem”.
 

Zbigniew Żbikowski

Pracę dziennikarską rozpoczął w końcu lat 70., publikując w prasie studenckiej i lokalnej. Pracując w kilkunastu redakcjach, poznał od strony warsztatowej wszystkie gatunki dziennikarskie: od informacji po reportaż i praktycznie wszystkie funkcje: od depeszowca i korespondenta po szefa tytułu. Reportaże publikował m.in. w Tygodniku Pracy Twórczej „Radar”, miesięczniku „Konfrontacje”, tygodniku „Polityka”. Był też publicystą i redaktorem emigracyjnego „Poglądu” (Berlin Zachodni). W latach 1996-2002 w dzienniku „Życie”: edytor w dziale zagranicznym, kierownik działu reportażu, szef magazynu weekendowego, także reporter i publicysta. Obecnie redaktor w wydawnictwie Edipresse i redaktor naczelny pisma warsztatowego Instytutu Dziennikarstwa UW „PDF”.