Specjalizacja telewizyjna

Koordynator specjalizacji telewizyjnej – dr Monika Kożdoń-Dębecka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Celem zajęć prowadzonych w ramach specjalizacji telewizyjnej jest wszechstronne i wielopłaszczyznowe przygotowanie jej uczestników do pracy w telewizyjnym segmencie rynku medialnego. Doświadczenie prowadzących zajęcia, wieloletnich praktyków, umożliwia zapoznanie się ze specyfiką pracy na wszystkich szczeblach kariery w zawodzie dziennikarza telewizyjnego: od researchera, reportera, prezentera poprzez korespondenta, wydawcę programu informacyjnego, wydawcę transmisji telewizyjnej, reżysera widowiska telewizyjnego po szefa redakcji. W trakcie zajęć specjalizacyjnych studenci nabywają także podstawowe umiejętności z zakresu sztuki operatorskiej i montażu elektronicznego. Specjalizacja tv oprócz studia telewizyjnego dysponuje również pracownią wyposażoną w kilkanaście stanowisk komputerowych przeznaczonych do ćwiczeń z zakresu cyfrowego montażu telewizyjnego.

W ramach zajęć studenci poznają podstawowe gatunki dziennikarstwa telewizyjnego: news, wywiad, reportaż, program publicystyczny, widowisko telewizyjne oraz transmisję telewizyjną. W trakcie zajęć ćwiczą praktyczne umiejętności związane z warsztatem dziennikarza telewizyjnego, m.in:

  • tworzenie tekstu newsa telewizyjnego ( tzw. off’a),
  • umiejętność nagrania stand-up’a,
  • wejście na żywo czyli tzw. live,
  • dobór materiału zdjęciowego do newsa czy reportażu,
  • tworzenie scenariuszy programów: publicystycznych, reportaży, programów w pasmie telewizji śniadaniowej, transmisji uroczystości czy wydarzeń sportowych.

Ukończenie specjalizacji telewizyjnej pozwala na podniesienie umiejętności dykcyjnych i intonacyjnych niezbędnych zarówno w pracy prezentera jak i reportera telewizyjnego.

Ważnym elementem zajęć w ramach specjalizacji tv jest wycieczka do siedziby TVP S.A. i możliwość zapoznania się z warunkami pracy dziennikarzy zatrudnionych w tej instytucji medialnej.

Specjalizacja telewizyjna kończy się zaliczeniem. Na ocenę końcową wpływ mają oceny cząstkowe wystawiane studentom przez prowadzących poszczególne moduły. Ze względu na typowo warsztatowy charakter zajęć obecność jest podstawą do uzyskania zaliczenia.