Specjalizacja telewizyjna

Koordynator specjalizacji telewizyjnej – dr Monika Kożdoń-Dębecka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Celem zajęć prowadzonych w ramach specjalizacji telewizyjnej jest wszechstronne i wielopłaszczyznowe przygotowanie jej uczestników do pracy w  telewizyjnym segmencie rynku medialnego. Doświadczenie prowadzących zajęcia, wieloletnich praktyków,  umożliwia  zapoznanie się ze specyfiką pracy na  wszystkich szczeblach  kariery w  zawodzie dziennikarza telewizyjnego:  od researchera, reportera, prezentera poprzez korespondenta, wydawcę programu informacyjnego, wydawcę transmisji telewizyjnej, reżysera  widowiska telewizyjnego po szefa redakcji. W trakcie zajęć specjalizacyjnych studenci nabywają także podstawowe umiejętności z zakresu sztuki operatorskiej i montażu elektronicznego. Specjalizacja telewizyjna oprócz studia telewizyjnego wyposażonego m.in. w system wirtualnej scenografii i transmisji live dysponuje również pracownią wyposażoną w kilkanaście stanowisk komputerowych przeznaczonych do  ćwiczeń z zakresu cyfrowego  montażu nieliniowego.

W ramach zajęć studenci poznają podstawowe gatunki dziennikarstwa telewizyjnego: news, wywiad, reportaż, program publicystyczny, widowisko telewizyjne oraz transmisję telewizyjną.  W trakcie zajęć  ćwiczą praktyczne umiejętności związane z warsztatem dziennikarza telewizyjnego, m.in:

  • tworzenie newsa telewizyjnego (w tym nagrywanie tzw. off’a),
  • czytanie z promptera
  • umiejętność nagrania stand-up’a, 
  • wejście na żywo czyli tzw. live,
  • kadrowanie
  • dobór materiału zdjęciowego do newsa, reportażu czy felietonu, 
  • tworzenie scenariuszy programów: publicystycznych, reportaży, programów w pasmie telewizji śniadaniowej, transmisji  uroczystości czy wydarzeń sportowych
  • montaż.

Ukończenie specjalizacji telewizyjnej pozwala na podniesienie umiejętności dykcyjnych i intonacyjnych  niezbędnych  zarówno w pracy prezentera  jak i reportera telewizyjnego.

Ważnym elementem zajęć w ramach specjalizacji tv jest wycieczka do siedziby jednej z  wiodących stacji telewizyjnych i możliwość zapoznania się z warunkami pracy dziennikarzy zatrudnionych w tej instytucji medialnej.

Każdy semestr specjalizacji telewizyjnej kończy się zaliczeniem. Na ocenę końcową wpływ mają oceny cząstkowe wystawiane studentom przez prowadzących poszczególne moduły. Ze względu na typowo warsztatowy charakter zajęć obecność jest podstawą do uzyskania zaliczenia.