Studio telewizyjne

Nowe studio telewizyjne WDIB UW zostało zaprojektowane w technologii emisji HD, z wykorzystaniem kamer o zapisie UHD, co zapewnia jakość emisyjną nieodbiegającą od tej wytwarzanej przez największe stacje telewizyjne na świecie.

Twórcy projektu stworzyli na potrzeby Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW studio z wirtualnym ruchem kamery. Innowacyjność zaproponowanego rozwiązania polega na wprowadzeniu do studia wirtualnego systemu Monarch Virtuoso 3000HD oraz systemu emisji Playbox Channel in a Box.

Prostota rozwiązań tego systemu polega na stworzeniu obrazu studia z wirtualnym ruchem kamer na bazie statycznych kadrów. Widz otrzymuje wrażenie pełnej realizacji telewizyjnej. Autorskie sety graficzne (informacyjny i publicystyczny) przeznaczone dla studia wirtualnego, zawierające logo WDIB UW, zostaną przygotowane do połowy 2018 roku.
Dzięki systemowi Monarch Virtuoso wykładowcy i studenci WDIB UW mogą kreować wiele realizacji z nieograniczoną konfiguracją ruchu wirtualnej kamery. Silnik graficzny Monarch Virtuoso potrafi wygenerować złożony, wielowarstwowy projekt 3D oraz odtworzyć obraz płynnie, w czasie rzeczywistym. System ten daje również możliwość zastosowania wielu istniejących w systemie, wirtualnych scenografii.


WIDEOTRANSMISJA I KONFIGURACJA

Konfiguracja studia opiera się na kamerach Sony FS7 zaprogramowanych do pracy z systemem Monarch. Dodatkowo udało się wprowadzić do projektu nowatorskie rozwiązanie: system przechwytywania obrazu i dźwięku przez transmisję internetową opierający się na zmianie sygnału po SDI z zachowaniem ciągłej transmisji QoS. Serwer firmy SONY PWS100 to imponujące narzędzie do ożywienia twórczych działań wykładowców i studentów dzięki realizacji na żywo niemal z każdego miejsca na świecie. Technologia pozwala na jednoczesną transmisję live z dwóch kamer. W praktyce student wyposażony w reporterską kamerę Sony PXW-X70, która posiada wbudowane funkcje sieciowe, jest w stanie zapewnić emisyjną jakość obrazu podczas przesyłania materiału do serwera.
Wydział posiada obecnie nowe kamery PXW-X70, za pomocą których podczas realizacji programu w studio można łączyć się z 2 studentami-reporterami w terenie w tym samym czasie, co zapewnia nieograniczone możliwości symulacji pracy reporterskiej.

GREENBOX i EMISJA

Studio zostało wyposażone w greenbox, który idealnie współpracuje z kamerami cyfrowymi. Wydziałowe studio posiada również mobilny, intuicyjny mikser produkcyjny firmy SONY model MCX-500. Urządzenie zapewnia emisyjny standard obsługi wydarzeń live i zapewnia strumieniowanie transmisji na żywo za pomocą, m.in. serwisu Youtube, Upstream, czy Facebook Live.

KAMERY MOBILNE

Kamery SONY FS7 wraz z trzema kamerami PXW-X70 umożliwiają stworzenie nowej metodyki badań naukowych oraz prowadzenie eksperymentów w zakresie błędów i awarii spotykanych często podczas prawdziwej realizacji. W mobilnym zestawie realizacyjnym twórcy studia zastosowali zautomatyzowaną kamerę o studyjnej jakości obrazu z wbudowanym zoomem optycznym. Jest to idealne narzędzie do rejestrowania obrazów w sytuacji, w której obecność operatora jest niewskazana.
Dobra ergonomia pracy z kamerą, możliwość nadawania na żywo, pływająca soczewka są to rozwiązania użyteczne w procesie dydaktycznym pozwalające szybko i wygodnie ustawić wielkość kadru oraz płynnie wykonać ujęcie „z ręki”. W przyszłości do transmisji live studenci będą mogli zastosować również własne smartfony z odpowiednią aplikacją kompatybilną z systemem wideo transmisji.

STUDIO

W skład studia telewizyjnego wchodzą: reżyserka, pomieszczenie dla aparatury, dwa pomieszczenia do montażu i hala produkcyjna o powierzchni 80 m kw. W reżyserce znajdują się miejsca dla realizatorów światła, obrazu, dźwięku oraz wydawcy i grupy studentów – obserwatorów i uczestników zajęć. Montaż offline realizowany jest za pomocą programu Final Cut.

Wyposażenie studia WDIB UW