Studenci

Zmiana sal w dniu 26.10.2017 r.

Informujemy, że w związku z organizowaną przez Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii IV Konferencją Naukową "Logistyka i zarządzanie w mediach. Rafinacja BigData - nowe źródło informacji" oraz z organizowaną debatą Spór o Innego z udziałem Paolo Rumiza – włoskiego reportera, eseisty i podróżnika w budynku na ul. Bednarskiej 2/4 V zajęcia odbywać się będą jak niżej:

- godz. 9.45-11.15 – wykład z Historii powszechnej po 1945 r. (prof. dr hab. M. Jabłonowski) z auli kolumnowej przeniesiony zostaje do sali 2,13 (ul. Bednarska 2/4)

-godz. 11.30-13.00 – wykład z Języka wypowiedzi medialnej (prof. dr hab. R. Pawelec) z auli kolumnowej przeniesiony zostaje do sali 2,13 (ul. Bednarska 2/4)

-godz. 11.30-13.00 – wykład monograficzny Polityka medialna Unii Europejskiej (prof. dr hab. A. Jaskiernia) z sali 2,13 przeniesiony zostaje do sali 0,05 (ul. Bednarska 2/4)

-godz. 11.30-13.00 – seminarium dyplomowe prowadzone przez dr. G. Gmiterka z sali 0,05 przeniesione zostaje do sali 305 (CIUW)

-godz. 13.15-14.45 – wykład z Podstaw public relations (dr J. Barlik) z sali 2,13 przeniesiony zostaje do sali 0,04 (ul. Bednarska 2/4)

-godz. 13.15-14.45 – wykład monograficzny / ERASMUS The Influence of New Media on United States Presidential Election Campaigns in the years (dr M. Kożdoń-Dębecka) z sali 2,06 przeniesiony zostaje do sali 2,13 (ul. Bednarska 2/4)

-godz. 13.15-14.45 – wykład monograficzny Języki specjalistyczne (prof. dr hab. G. Dąbkowski) z sali 0,04 przeniesiony zostaje do sali 0,05 (ul. Bednarska 2/4)

POZOSTAŁE ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ BEZ ZMIAN

Odwołany dyżur

Dr Łukasz Przybysz odwołuje dyżur 17.10. Kolejny w zwykłym terminie: wtorek, 11:30-12:30

Zapraszamy na II Festiwal NATURA KULTURA MEDIA im. Ryszarda Kapuścińskiego

festiwal logoII Festiwal NATURA KULTURA MEDIA im. Ryszarda Kapuścińskiego

Warszawa – Izabelin 25-28.10.2017

Festiwal NATURA KULTURA MEDIA im. Ryszarda Kapuścińskiego, organizowany przez Fundację Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, gminę Izabelin oraz Kampinoski Park Narodowy (przy udziale Centrum Kultury Izabelin, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Powiatu Warszawskiego Zachodniego) poświęcony jest szeroko pojętemu reportażowi i filmowi dokumentalnemu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-28.10.2017 r. Jej program można podzielić na cztery części: pierwszą jest debata inspirowana twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Część druga poświęcona jest szeroko pojętemu reportażowi, trzecia – filmowi dokumentalnemu i podróżom, a czwarta to wystawy i koncerty.

Debata „Spór o Innego” odbędzie się 26.10.2017 r w auli Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Wezmą w niej udział m.in. główny gość festiwalu, znany włoski dziennikarz reportażysta i felietonista Paolo Rumiz, prof. Janusz Adamowski, prof. Marek Jabłonowski, dr Paulina Orłowska, dr. Karolina Brylska, dr Ivan Dmitrijevic oraz red. Stanisław Zawiśliński.

Pokazy filmowe i spotkania z autorami książek odbywać się będą w Izabelinie k/Warszawy, gdzie Ryszard Kapuściński spędził lata wojny i który później wielokrotnie odwiedzał (tu m.in. pisał „Podróże z Herodotem”).

Na program literacki festiwalu składają się spotkania autorski z reporterami: Paolo Rumizem, Markiem Kusibą, Katarzyną Tubylewicz, Pawłem L. Reszką, Markiem Millerem oraz Aleksandrą Lipczak (laureatką stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego) oraz blok „Czytanie Kapuścińskiego” w wykonaniu znanych polskich aktorów Wojciecha Pszoniaka, Olgierda Łukaszewicza, Andrzeja Masztalerza, Krzysztofa Gosztyły i Waldemara Obłozy.

W bloku „Oblicza podróży” zaplanowano spotkania z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim oraz  biznesmenem i mecenasem kultury Andrzejem Bartkowskim.

W programie filmowym znajdują się m.in. fragmenty nowego filmu w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowa „Jeszcze dzień życia” inspirowanego książką Ryszarda Kapuścińskiego oraz filmy „Żalanasz” Marcina Sautera, „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, „Rzeki. Kapuściński w Meksyku" Eli Chrzanowskiej. Po projekcjach odbędą się spotkania z ich twórcami. Dopełnieniem programu festiwalu są pokazy filmów przyrodniczych w KPN: „Szczęśliwi ludzie. Rok w tajdze" Wernera Herzoga, „Królestwo” Jacquesa Perrina oraz „Żywot chruścika” Zbigniewa Bączyńskiego i Moniki Zawadzkiej,

Festiwalowi towarzyszyć będą trzy wystawy: portretów Ryszarda Kapuścińskiego wykonanych przez Krzysztofa Wojciewskiego, „Ogrody japońskie" Stanisława Roszkowskiego (podczas wernisażu utwory haiku recytować będzie aktorka Kamila Kamińska, na tegorocznym FPFF w Gdyni uhonorowana nagroda za debiut aktorski w filmie „Najlepszy”) oraz ekspozycja plenerowa „Izrael w oczach młodych reporterów" przygotowana przez studentów dziennikarstwa UW.

Spotkania z gośćmi festiwalu prowadzić będą m.in.: dziennikarz, pisarz, dokumentalista i wydawca Stanisław Zawiśliński, krytyk filmowy i publicysta Konrad Zarębski, krytyk filmowy i redaktor Piotr Radecki oraz studenci dziennikarstwa UW związani z Fundacją Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – Magdalena Gontarek, Magda Bojanowska, Karolina Chojnacka, Antoni Rokicki.

W koncercie finałowym festiwalu wystąpi senegalsko-polskie trio Sahel Blues, w którego skład wchodzą: Mamadou Diouf (djembe, śpiew), Pako Sarr (gitara akustyczna, śpiew) i Grzegorz Rytka (saksofon).

Ukaże się też specjalne wydanie „Nowego Folderu” – magazynu Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Sponsorami festiwalu są m.in.: KGL sp.z o. o., Hotel Mazurkas, Bogusław Górka, TV4b, Drukarnia Taurus, Activa studio, Quartz.

Patronat medialny: radio Kampus, Wokół Faktu, Krytycznym Okiem, wydawnictwo Dowody na istnienie, Listy do Sąsiada, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

 

"Wyjść poza ekran - co to są projekty transmedialne"

Wykład odbywa się w ramach warsztatów dla filmowców dokumentalistów Doc Lab Poland na Warszawskim Festiwalu Filmowym w tę środę - ale dotyczy nie tylko filmu dokumentalnego, ale także stylu dokumentu i mediów, dlatego zależy nam, by wzięły w nim udział także osoby związane z mediami. Wstęp jest wolny, ale trzeba zgłosić chęć udziału w spotkaniu.

Poniżej link do wydarzenia na Facebooku, w załączniku komunikat prasowy dotyczący wszystkich naszych wykładów.

https://www.facebook.com/events/171067663448785/?acontext=%7B%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22messaging%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22attachment%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%7D%7D]%22%7D

Będziemy bardzo wdzięczni za udostępnienie wydarzenia na Facebooku lub rozpowszechnienie go wśród odbiorców Państwa strony.

Paolo Rumiz na WDIB!

paolo rumiz

Ryszard Kapuściński w zbiorze esejów Ten Inny opisywał ideę „własnego Innego”. Przyjaznego, z konkretnym obliczem, dającego szansę na epifanię, a także możliwość dokładniejszego poznania samego siebie.

Czy Inny to koniecznie wróg? O czym świadczy straszenie Innym? Czy jest dopuszczalne? Jak być dziennikarzem w świecie wielokulturowym? Czy kształt współczesności wymusza przemyślenie zawodu reportera od podstaw? Jak dostrzegać racjonalność konfliktów politycznych? Wreszcie, czy ciągłe przechodzenie na „drugą stronę granicy”, nie jest projektem utopijnym? Jaka powinność ciąży na dziennikarzu wchodzącym w bezpośredni kontakt z innością? Czy ma on Innego oswajać, redukować do kategorii poznawalnych? A może po prostu powinien pozostawić jego istotę nienaruszoną?

26 października 2017 roku na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego o inności, z włoskim reporterem, eseistą, podróżnikiem Paolo Rumizem, rozmawiać będą: redaktor Stanisław Zawiśliński, dr Karolina Brylska, dr Paulina Orłowska i dr Ivan Dimitrijević.
Gdzie? aula kolumnowa, Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii
Kiedy? 26 października (czwartek), godz. 10:00

Serdecznie zapraszamy!

Załączniki:
Pobierz plik (zaproszenie na stronę.pdf)zaproszenie na stronę.pdf764 kB

DEBATA – CO Z TĄ DEMOKRACJĄ?

W poniedziałek, 23 października na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii odbędzie się debata z udziałem prof. Jana Hartmana (autora książki: książka „Polityka. Władza i nadzieja”) i prof. Marcina Króla (autora książki „Jaka demokracja?” ) pt. „Co z tą demokracją?”

Gościem specjalnym wydarzenia będzie prezydent Aleksander Kwaśniewski a rozmowę poprowadzi redaktor Jacek Żakowski.

Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji. Liczba miejsc ograniczona!

Kiedy? Poniedziałek, 23 października, godz. 18:00 (wejście od 17:30)

Gdzie? Aula kolumnowa, Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii, Bednarska 2/4

Link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/1CNv6qx4d3bB3HiYBdyFVsWcRZAYn5BCKEZEyAtr3L3w/edit?ts=59dc89a5

WDIB UW organizatorem kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Mediami w 2018 roku!

emmaW dniach 14–15 czerwca 2018 roku Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW zorganizuje Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Mediami (European Media Management Association – emma). Kongres emma w Warszawie pod hasłem Media Management in the Age of Big Data and High-tech odbędzie się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej UW. Konferencja z udziałem badaczy i praktyków mediów zostanie poświęcona próbom poszukiwania odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Jak współczesne media korzystają z technologii, maszyn, algorytmów i Big Data?
 2. Jaki wpływ na zarządzanie mediami ma rosnące znaczenie maszyn?

Dyskusje w ramach kongresu emma poprzedzi jednodniowa impreza Creative Cultures for Media Progression (13 czerwca 2018 roku), która odbędzie się na warszawskiej Pradze.

Kongresy emma gromadzą każdego roku ponad 100 badaczy i praktyków zajmujących się problematyką zarządzania mediami z ponad 30 krajów Europy. Do tej pory spotkania takie były organizowane w Barcelonie, Paryżu, Londynie, Moskwie, Budapeszcie, Bournemouth, Tallinnie, Hamburgu, Porto i Gandawie.

Informacje na temat Kongresu Media Management in the Age of Big Data and High-tech są dostępne na stronie internetowej European Media Management Association. Termin składania propozycji wystąpień oraz sesji posterowych upływa 15.01.2018 roku:

https://www.media-management.eu/conference-warsaw/.

Szczegóły dotyczące imprezy Creative Cultures for Media Progression zostały zamieszczone na stronie internetowej: http://www.creativemediaclusters.com/unconference

83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA

03W dn. 19-25. sierpnia 2017 we Wrocławiu odbył się 83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions, zał. w 1927 r. z siedzibą w Królewskiej Bibliotece w Hadze).  Zgromadził 3500 bibliotekarzy ze 120 krajów. Po raz pierwszy w historii IFLA i dzięki prof. dr hab. Elżbiety Barbary Zybert (Członka Sekcji Library Services to People with Special Needs IFLA) i ogromnemu zaangażowaniu władz i funkcjonariuszy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu ponad 40 osób odwiedziło bibliotekę więzienną w Areszcie Śledczym we Wrocławiu i w Zakładzie Karnym nr 1. Integralną częścią wizyty, pokazującej efekty pracy resocjalizacyjnej, był występ teatru więziennego „JUBILO" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Przedstawienie pt. „Wykluczeni" zostało przygotowane na podstawie autorskich tekstów więźniów. Wykonawcami tego bardzo emocjonalnego spektaklu byli osadzeni odbywający karę pozbawienia wolności. Warto dodać, że OISW we Wrocławiu przygotował multimedialną wystawę prezentowaną w sali wystawowej Hali Stulecia we Wrocławiu, pokazującą działalność resocjalizacyjną w polskich placówkach. Następny Kongres będzie miał miejsce w Kuala Lumpur.

 

01 02 

V edycji ogólnopolskiego Przeglądu Portfolio See&Say

V edycji ogólnopolskiego Przeglądu Portfolio See&Say. Zgłoszenia przyjmujemy do 19 października przez FORMULARZ.

See&Say to 15-minutowe indywidualne konsultacje portfolio. Eksperci oglądają teczki młodych twórców, udzielają merytorycznych informacji zwrotnych lub praktycznych wskazówek biznesowych.
Do tej pory z  See&Say skorzystało już ponad 300 młodych twórców, którzy dzięki konsultacjom poprawili portfolio, a nawet dostali zlecenie czy pracę.

W tym roku przegląd odbędzie się 18 listopada w Centrum Kreatywności w Warszawie. Udział jest bezpłatny.
Kategorie kreatywne (kliknij, żeby zobaczyć ekspertów):
Animacja | Audio | Copywriting | Creative Technology | Creative Writing | Event | Fotografia | Gra | Graphic designIlustracja | Instalacja/Videoinstalacja | Moda | PR | Product Design | Reklama | Social media | Video

Więcej szczegółów w załączonej informacji prasowej.

W związku z tym wydarzeniem, bardzo Państwa prosimy o:

 1. Mailing do studentów lub przekazanie informacji podczas zajęć przez wykładowców
 2. Udostępnienie informacji na Facebooku Uczelni/Wydziału/Biura Karier/Samorządu Studentów/Grup studenckich/etc. (POST i ANIMACJA do udostępnienia)
 3. Artykuł na stronie szkoły (PRESSPACK do pobrania z załącznika)
 4. Mamy również możliwość przesłania Państwu plakatów. Jeśli są Państwo zainteresowani, proszę o podanie najpóźniej do środy następujących danych do wysyłki: Imię Nazwisko + Adres+ Ilość sztuk plakatu

Prof. Lizzie Jackson gościem WDIB

19 października 2017 roku gościem na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW będzie prof. Lizzie Jackson z London South Bank University (Wielka Brytania). Prof. Jackson wygłosi wykład pt. High Technology Clusters and the Creative Industries, w trakcie którego zaprezentuje wyniki cząstkowe badań jakościowych w ramach projektu pt. Kultura organizacyjna mediów publicznych w ekosystemach cyfrowych: ludzie, wartości, procesy. Wspomniany projekt, którego kierownikiem jest dr hab. Michał Głowacki, jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (2015–2018): www.creativemediaclusters.com.  

Prof. Lizzie Jackson była jednym z ośmiu ekspertów, którzy uczestniczyli w opracowaniu rekomendacji i deklaracji Rady Europy o zarządzaniu mediami publicznymi (2009–2012). Wcześniej brała czynny udział we wprowadzaniu brytyjskiego nadawcy publicznego BBC na rynek mediów online. W 2005 roku za zasługi na rzecz rozwoju mediów społecznościowych w Wielkiej Brytanii została umieszczona na liście 100 najbardziej wpływowych osób brytyjskiej dekady internetowej (NOP World, eConsultancy.com). Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Technologii Kreatywnych na London South Bank University.

Wykład ma charakter otwarty. Zapraszamy 19.10.2017 do Sali Kolumnowej (ul. Bednarska 2/4) w godz. 13:15–14:45.

Ubezpieczenie dla pracowników, doktorantów i studentów od następstw nieszczęśliwych wypadków w kraju i za granicą - PZU NNW 2017/2018

Szanowni Państwo, w załącznikach udostępniamy warianty oraz OWU ubezpieczenia dla pracowników, doktorantów i studentów od następstw nieszczęśliwych wypadków w kraju i za granicą - PZU NNW 2017/2018.

Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej

Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

„Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej”

Warszawa 8-9 maja 2018.

 

Katedra Książki i Historii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski oraz Biblioteka Narodowa zapraszają na organizowaną w dniach 8-9 maja 2018 roku międzynarodową konferencję naukową na temat „Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej”. Konferencja organizowana jest w roku jubileuszowym odzyskania przez Polskę niepodległości, w stuosiemdziesięciolecie utworzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz w 150 lat po wystawieniu przez Muzeum Polskie w Rapperswilu Kolumny Barskiej.

Przedmiotem rozważań konferencyjnych będą zarówno zjawiska, które jeszcze w XIX wieku przygotowały grunt pod powstanie II Rzeczypospolitej, jak i bezpośrednio poprzedzające odzyskanie niepodległości prace nad rozwiązaniami organizacyjnymi, instytucjonalnymi i prawnymi, rola środowisk i zbiorów emigracyjnych w dziedzictwie Rzeczypospolitej, udział mediów i ich instytucji w kształtowaniu niepodległej Polski, wreszcie książka, prasa, radio i film tuż przed wybuchem II wojny światowej, polityka okupanta wobec dziedzictwa II Rzeczypospolitej, rola środowisk emigracyjnych w czasie wojny i po jej zakończeniu oraz stosunek władz państwowych do tradycji dwudziestolecia w Polsce Ludowej.

Do udziału w konferencji zapraszamy badaczy, w których polu zainteresowań znajduje się historia książki, prasy, radia i telewizji oraz instytucji związanych z tymi mediami, a przede wszystkim ich rola w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa II Rzeczypospolitej.

 

Szczegółowa tematyka konferencji przedstawia się następująco:

 1. Książka i instytucje książki oraz inne media w okresie zaborów jako narzędzia zachowania oraz kształtowania polskiego dziedzictwa i tożsamości (na ziemiach polskich i na emigracji);
 2. Książka i prasa w okresie zaborów i w początkach niepodległości jako forum dyskusji nad kształtem Rzeczypospolitej (myśl prawnicza, organizacyjna); prawne i organizacyjne przygotowania do funkcjonowania instytucji książki i mediów w niepodległej Polsce;
 3. Dziewiętnastowieczny dorobek rejestracyjny w zakresie polskich dóbr kultury na obczyźnie (książki, prasa, biblioteki) jako przygotowanie do ich odzyskania przez II Rzeczpospolitą;
 4. Utracone dziedzictwo - straty polskiej kultury (biblioteki) w czasie I wojny światowej, rewolucji w Rosji, walk o granice II RP;
 5. Książka, prasa, radio, film i biblioteki w okresie II Rzeczypospolitej: 1. budowanie odrodzonej ojczyzny, rola integracyjna, tworzenie wspólnoty narodowej, kultura mniejszości etnicznych i narodowych w kształtowaniu Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości; 2. w odrodzonej ojczyźnie: warunki prawne, ekonomiczne i organizacyjne, instytucje książki, prasy, radia i filmu, rynek, producenci, odbiorcy; 3. rozwój książki, prasy, radia i filmu w II RP oraz jego rola w polskiej kulturze i kształtowaniu tożsamości narodowej; 4. rola książki, prasy, radia i filmu w przededniu II wojny światowej; 5. ratowanie i zniszczenia dziedzictwa kulturowego we wrześniu 1939 r.;
 6. Dobra kultury polskiej sprowadzane z zagranicy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości: 1. akcja rewindykacyjna; 2. sprowadzanie zasobów emigracji do kraju;
 7. Dziedzictwo dwudziestolecia międzywojennego po II wojnie światowej (lata 40 i 50): książka, prasa, radio i film – instytucje i ludzie, którzy przetrwali wojnę w Polsce powojennej i na emigracji; odradzanie instytucji przedwojennych w nowej rzeczywistości; podporządkowanie bibliotek i mediów o tradycjach przedwojennych polityce; dziedzictwo II Rzeczypospolitej na emigracji.

Rada Naukowa konferencji:

prof. dr hab. Janusz Adamowski – Uniwersytet Warszawski

Anna Buchmann – Muzeum Polskie w Rapperswilu

prof. dr hab. Rafał Habielski – Uniwersytet Warszawski

dr hab. Henryka Ilgiewicz - Instytut Badań Kultury Litwy w Wilnie

prof. dr hab. Marek Jabłonowski – Uniwersytet Warszawski

prof. UW dr hab. Anna Kamler – Uniwersytet Warszawski

dr Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski

prof. dr hab. Dariusz Kuźmina – Uniwersytet Warszawski

dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej

prof. UWr dr hab. Maciej Matwijów – Uniwersytet Wrocławski

prof. dr hab. Andrzej Mężyński

prof. UW dr hab. Jacek Puchalski – Uniwersytet Warszawski

dr Tadeusz Skoczek – Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie

dr hab. Marek Tobera – Uniwersytet Warszawski

dr Wojciech Woźniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych

prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek – Uniwersytet Warszawski

Kazimierz Piotr Zaleski – Prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji

Komitet Organizacyjny Konferencji:

dr Mikołaj Ochmański (sekretarz)

dr Małgorzata Ptasińska

dr Katarzyna Seroka

 

Tematy referatów wraz z abstraktami (w języku polskim i angielskim) oraz formularzem zgłoszeniowym prosimy przesyłać do 30 października 2017 r. Decyzję o przyjęciu referatów Rada Naukowa konferencji podejmie do 31 października 2017 r. Ostateczny program zostanie przedstawiony w listopadzie 2017 r.

Zgłoszenia bez referatów prosimy przesyłać do 30 listopada 2017 r.

Formularze zgłoszeniowe przesyłamy w załączniku, są też zamieszczone w Interneciena stronie http://www.lis.uw.edu.pl/badan/?page_id=285.

Opłata konferencyjna wynosi 350 zł / 85 EURO (opłata ulgowa dla doktorantów: 100 zł / 25 EURO). Opłatę prosimy wnosić dopiero po zatwierdzeniu referatu i/lub potwierdzeniu przez organizatorów uczestnictwa, nie później niż do 31 marca 2018 r.

Organizatorzy konferencji przewidują opublikowanie artykułów, które nadesłane zostaną w terminie i uzyskają pozytywną recenzję w zależności od tematyki w czasopiśmie „Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi” lub w „Roczniku Biblioteki Narodowej”. Nieprzekraczalny termin nadesłania artykułów (do 30 000 znaków ze spacjami) wraz ze streszczeniem oraz słowami kluczowymi w języku polskim i angielskim (do 1000 znaków ze spacjami), to 31 lipca 2018 r.

 

Spotkania międzycywilizacyjne - cykl zajęć zintegrowanych dla studentów i doktorantów ze Wschodu

Zapraszamy studentów i doktorantów ze Wschodu na cykl zajęć zintegrowanych pod patronatem rektora UW „Spotkania międzycywilizacyjne” (150 godzin: semestr zimowy i letni, czwartek godz.15.00-18.15; język polski).

Jest to ogólnouniwersytecki program adaptacyjno-dydaktyczny dla studentów ze Wschodu, realizowany przy wydziale Artes Liberales UW (koordynator dr hab. Zoja Morochojewa). Uczestniczą w nim osoby z Polski i krajów szeroko pojętego Wschodu, które wspólnie będą szukać różnic mentalnych, cywilizacyjnych miedzy Wschodem a Zachodem. Chcemy abyśmy sobie zdali sprawę z głębokich różnic, które nas dzielą i często uniemożliwiają głębsze zrozumienie.

Cykl składa się z pięciu bloków prowadzonych przez specjalistów z psychologii, historii, religioznawstwa, antropologii kulturowej. Składają się na nie:

 1. Komunikacja międzykulturowa - psychologia transkulturowa.
 2. Globalizacja. Pogranicza cywilizacyjne.
 3. Historia kontaktów cywilizacyjnych
 4. Codzienność bycia. Antropologiczne ujęcie zagadnień społecznych.
 5. Świat duchowy: Religia, Filozofia, Sztuka, Literatura a różnorodność cywilizacyjna.

Celem jest nabycie umiejętności przekształcania informacji w wiedzę i translacja nabytej wiedzy w dialog między cywilizacjami. Nawet świadoma refleksja nad własną kulturą i wiedza o innej nie wystarczą do podjęcia dialogu. Konieczne jest wyjście poza własną kulturę. Dlatego w oparciu o formę dialogu ze studentami odmiennych kultur i cywilizacji, będziemy uzgadniać wzajemne zespoły znaczeniowe.

Dekonstrukcja będzie podstawowym narzędziem pracy. Umożliwia dialog, uczy dystansu wobec własnej kultury i rozumienia innych. Stwarza możliwość stania się przewodnikiem po własnej kulturze dla przybysza z innej cywilizacji i adekwatnie rozumienie innych kultury, gdy przewodnikiem jest druga strona.

Nabycie umiejętności dialogu z innymi cywilizacjami, rozumienia ich kodów i znaczeń, umożliwia wymianę wiedzy, stwarza warunki do szerokich, nowych form działalności – wspólnej, twórczej pracy w każdej dziedzinie. To sztuka wytworzenia sytuacji, w której obydwie strony nie koncentrują się już tylko na zrozumieniu, lecz wspólnie tworzą nowe pojęcia i narzędzia komunikacji.

Szczegółowy opis zajęć w USOS.

"Tu się nie mówi, tutaj się godo" - wystawa koła naukowego "Drgania"

Koło Naukowe Dokumentu Multimedialnego Drgania działające na Uniwersytecie Warszawskim pragnę zaprosić na naszą wystawę "Tu się nie mówi, tutaj się godo" - efekty wyjazdu plenerowego. Wystawa mieści się w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie, w Warszawie i potrwa od 17 do 30 października.

Przedłużenie rejestracji na VIII Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców do 15 października

Szanowni Państwo,

informujemy, że rejestracja na VIII Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców została przedłużona do 15 października!

W dniach 16-17 listopada 2017 roku na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się VIII Ogólnopolska Konferencja Metodologiczna Medioznawców, w tym roku organizowana pod hasłem Komunikowanie w świecie aplikacji.

Badacze mediów coraz częściej podejmują analizy dotyczące samej idei aplikacji i ich funkcjonalności. Ta przestrzeń naukowej eksploracji wydaje się szczególnie istotna w czasach postępującej mediatyzacji kolejnych obszarów życia. 

Dlatego z wielką przyjemnością kierujemy do Państwa zaproszenie na VIII OKMM. Zapraszamy do dyskusji nad problemami, wątpliwościami i wyzwaniami dotyczącymi procesu komunikowania w świecie aplikacji, który będzie główną osią dwudniowego spotkania medioznawców w Warszawie.

Podobnie jak w latach poprzednich dzień przed obradami plenarnymi odbędą się warsztaty metodologiczne. Goście konferencji mają do wyboru jedną z trzech sekcji:

 • Usability i Design
 • Facetracking
 • Wirtualna rzeczywistość

Więcej na temat warsztatów i ekspertów, którzy je poprowadzą przeczytają Państwo w pliku znajdującym się w załączniku.

Kliknij tutaj, aby przejść do formularza rejestracyjnego.

Więcej informacji na temat konferencji (m.in. tekst przewodni, formularz rejestracyjny) znajdą Państwo na stronie internetowej konferencjemedioznawcze.pl.

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na portalu Facebook: http://fbl.me/VIIIOKMM 

Ważne daty:

Do 15 października 2017 roku:

 • przyjmowanie zgłoszeń i tematów wystąpień
 • o wysłanie formularzy zgłoszeniowych są proszeni nie tylko prelegenci, ale również osoby chcące uczestniczyć w warsztatach metodologicznych (liczba miejsc w każdej z trzech sekcji warsztatowych jest ograniczona)

Do 20 października 2017 roku:

 • decyzja komitetu organizacyjnego o zakwalifikowaniu referatów do wygłoszenia podczas konferencji

Do 31 października 2017 roku:

 • ogłoszenie programu obrad plenarnych
 • wnoszenie opłaty konferencyjnej

Organizatorzy VIII Ogólnopolskiej Konferencji Metodologicznej Medioznawców

 

Wykład monograficzny "Język w mediach niezależnych" (studia zaoczne)

Szanowni Państwo,

wykład monograficzny "Język w mediach niezależnych", odbywający się w formie kursu na Platformie COME, rozpocznie się 15 października. Jeśli do tego czasu nie uda się zapisać Państwa na kurs automatycznie (brak synchronizacji z USOS), będę prosiła o zapisy ręczne. Konieczne w takiej sytuacji informacje przekażę w osobnym ogłoszeniu (jak na razie nie mam dostępu do Państwa adresów mailowych przez USOS). Przepraszam za niezależne ode mnie utrudnienia, Dorota Lewandowska-Jaros

Dyżury dr D. Lewandowskiej-Jaros w sem. zimowym 2017/18

odbywają się we wtorki, w godz. 17.45-18.30, w sali 307 w CIUW (Krakowskie Przedmieście 26/28 - kampus). UWAGA: Najbliższy dyżur (10.10) jest przełożony na poniedziałek, 9.10, na godz. 18.15-19.00 i odbywa się w sali 007 na ul. Bednarskiej.

Badanie „Zjawisko molestowania i molestowania seksualnego studentek i studentów uczelni wyższych” na UW

Zapraszamy do udziału w badaniu „Zjawisko molestowania i molestowania seksualnego studentek i studentów uczelni wyższych” na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich. Badanie skierowane jest do wszystkich studentów (studiujących co najmniej rok) – zarówno do tych, którzy doświadczyli zachowań związanych z molestowaniem/molestowaniem seksualnym, jak i do tych, którzy nie mieli do czynienia z takimi sytuacjami. Do badania zapraszamy również uczestników wymiany studenckiej. Badanie jest w pełni anonimowe. Aby wziąć udział w badaniu, kliknij w poniższy link: http://badania.pbs.pl/studenci.pg. Badanie będzie realizowane w terminie 9-31 października. Do badania zaprasza się również uczestników wymiany studenckiej. Badanie jest w pełni anonimowe.

 

Warsztaty w Inkubatorze UW

Inkubator UW zaprasza na warsztaty dotyczące tematyki technicznej, biznesowej i rozwoju osobistego. Zajęcia są darmowe.

Do wyboru są m.in. warsztaty z druku 3D, budowania robotów, negocjacji, wystąpień publicznych i organizacji czasu, a także sprzedaży i strategii marketingowych. Pełną ofertę zajęć można sprawdzić na stronie http://www.iuw.edu.pl  w zakładce “Oferta”.

W załączeniu treść ogłoszenia IUW.

Załączniki:
Pobierz plik (Warsztaty IUW - ogłoszenie.pdf)Warsztaty IUW - ogłoszenie.pdf40 kB

Relacja z Inauguracji Roku Akademickiego 2017/2018

W poniedziałek 25 września odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 połączona z Pożegnaniem Absolwentów Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii. Wydarzenia rozpoczęło się przemarszem orszaku Absolwentów i Władz Wydziału, następnie głos zabrał Dziekan – prof. dr hab. Janusz Adamowski, który oficjalnie otworzył rok akademicki 2017/2018.

Jako przedstawicielka władz rektorskich swoją obecnością zaszczyciła nas Prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia – prof. dr hab. Jolanta Choińska – Mika. W imieniu Samorządu Studentów nowych adeptów naszych kierunków przywitała przewodnicząca – Julia Fligiel. A głos żegnających się z Wydziałem absolwentów wyraził Wojciech Trzpil.

Kolejnym punktem programu było wręczenie listów gratulacyjnych Absolwentom Wydziału, którego dokonała Prodziekan ds. studenckich prof. dr hab. Anna Kamler. Najważniejszym momentem uroczystości było jednak złożenie ślubowania i przyjęcie w krąg uczelnianej społeczności nowych Studentów Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii. Wydarzenie uświetnił wykład inauguracyjny dr. hab. Roberta Kotowskiego „Muzeum – świątynia sztuki czy nowe medium? O współczesnej roli muzeów”. A wszystkich uczestników uroczystości w podniosły nastrój wprowadził Chór Uniwersytetu Warszawskiego, który odśpiewał słynne Gaudeamus igitur, witając tym samym nowy rok akademicki.

Po części oficjalnej Kolegium Rektorskie zaprosiło na tort z okazji pierwszego roku funkcjonowania Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW, a uczestnicy uroczystości mogli skorzystać z możliwości zrobienia pamiątkowych fotografii w fotobudce.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za obecność a Studentom życzymy sukcesów w nowym roku akademickim!

Fot. Paweł Brzeziński