Już 11 października! III EDYCJA FESTIWALU NATURA-KULTURA-MEDIA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

Tegoroczny festiwal odbędzie się w podwarszawskim Izabelinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa , Bibliologii i Informacji UW,  w dniach  11 – 14 października .  Impreza tradycyjnie poświęcona jest szeroko pojętemu reportażowi i filmowi dokumentalnemu.

Patron festiwalu - Ryszard Kapuściński ( 1932- 2007 ), wybitny, znany w świecie reporter i pisarz, ukończył Wydział Historyczny UW ;  w latach 7o. ubiegłego wieku  był  wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W Izabelinie  spędził parę lat w okresie okupacji i wielokrotnie odwiedzał go u schyłku życia. Życzliwie wspominał o Izabelinie, jego mieszkańcach i Puszczy Kampinoskiej  w swoich książkach. W roku 2014 przed Centrum Kultury w Izabelinie odsłonięto poświęcony mu głaz pamiątkowy, a w 2016 pierwszy odbył się festiwal jego imienia.

Gośćmi byli wówczas m.in.: Alicja Kapuścińska, Iza Michalewicz, Barbara Włodarczyk , Wojciech Staroń, Maciej Drygas, Krystian Matysek, Konrad Szołajski, Krzysztof Mroziewicz,  natomiast w roku 2017 z festiwalową  publicznością spotkali się m.in.: znany włoski dziennikarz i reportażysta  Paolo Rumiz, Krzysztof Zanussi, Mamadou Diouf, Katarzyna Tubylewicz, Marek Miller, Marek Kusiba, Paweł Reszka, Aleksandra Lipczak, Krzysztof Kopczyński, Marcin Sauter .

Najważniejszym wydarzeniem III festiwalu będzie specjalny, przedpremierowy pokaz filmu „Jeszcze dzień życia” w reż. Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Film łączący animację z dokumentem  powstał na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego i opowiada historię reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku.

„Jeszcze dzień życia” miał swoją światową premierę na tegorocznym MFF w Cannes, gdzie zebrał ciepłe recenzje od widzów i międzynarodowej prasy. „The Hollywood Reporter” określił go jako "wizualnie oszałamiające dzieło o rzadko spotykanej bezpośredniości i sile".

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także niezwykle ciekawe filmy dokumentalne. M.in. obsypany nagrodami . „Over the limit” w reż. Marty Prus, a także „Najbrzydszy samochód świata” w reż. Grzegorza Szczepaniaka,  „Etiopique. Muzyka duszy” w reż. Macieja Bochniaka, „Tu się żyje” w reż. Kingi Dębskiej .

Po prezentacji głośnego filmu czeskiego „Granice pracy” w reż. Apoleny Rychlikovej odbędzie się dyskusja nt. współczesnych problemów z pracą, z udziałem  reżyserki oraz czeskiej dziennikarki Saśy  Uhlovej, a także Marka Szymaniaka, autora książki „Urobieni”  i Olgi Gitkiewicz, autorki zbioru reportaży  „Nie hańbi”.

W spotkaniach autorskich z festiwalową publicznością  wezmą udział znani dziennikarze i reporterzy:  Cezary Łazarewicz, Ewa Wanat, Jarosław Mikołajewski, Thomas Orchowski, Mirosław Ikonowicz, Marek Kusiba , a także dokumentaliści filmowi -  Marta Prus , Grzegorz Szczepaniak i Kinga Dębska.

Osobnym punktem programu będą nawiązania do najbardziej znanej i wciąż aktualnej  , opublikowanej po raz pierwszy przed 40 laty książki Kapuścińskiego „Cesarz”- uniwersalnej opowieści  o modelu autorytarnym państwa, buncie i upadku człowieka.

W ramach bloku „Czytanie Kapuścińskiego” , przygotowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury, fragmenty „Cesarza” zaprezentuje  Jerzy Stuhr, a fragmenty innych książek  - Maja Komorowska, Sławomira Łozińska, Kamila Kamińska Jolanta Olszewska, Andrzej Mastalerz , Piotr Nerlewski  i Malwina Żuchniewicz

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie debata panelowa „Spór o media” inspirowana refleksjami Ryszarda Kapuścińskiego nt. mediów. Poprowadzi  ją prof. Wawrzyniec Konarski, a wezmą w niej udział m.in.: prof. Janusz Adamowski, prof. Marek Jabłonowski , amb. Krzysztof Mroziewicz, amb. Jerzy M. Nowak, red. Mariusz Ziomecki i red. Stanisław Zawiśliński,

Na  festiwal przygotowane zostanie specjalne wydanie „Nowego Folderu” – gazety studentów, młodych dziennikarzy i reporterów. Adepci dziennikarstwa z  Uniwersytetu Warszawskiego  i Uniwersytetu Wileńskiego zaprezentują w Izabelinie swoją książkę „Być Polakiem na Litwie”, a także prace fotograficzne i audiowizualne.

Z kolei z młodzieżą szkolną  z Izabelina spotka się red. Bożena Dudko – wieloletnia osobista sekretarz Ryszarda Kapuścińskiego, która  opowie o jego drodze życiowej i  twórczości.

Częścią imprezy będą też pokazy filmów przyrodniczych  Włodzimierza Puchalskiego) i „Spaceru po puszczy”  Krzysztofa Sokoła ( w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego), wystawy (”Bez retuszu” Krzysztofa Wojciewskiego  oraz „Wilno, jakiego nie znacie”), wydarzenia plenerowe ( spacer tropami Kapuścińskiego po Izabelinie i Puszczy Kampinoskiej) oraz koncerty ( zespołu „Czerwony Tulipan ”, Patrycji Modlińskiej i  Danuty Stankiewicz ).

Festiwal nie ma charakteru konkursowego ani komercyjnego; jest  otwarty dla wszystkich chętnych.

-----------------

Organizatorami festiwalu są : Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydział Dziennikarstwa, Bibliologii i Informacji UW , gmina Izabelin, Centrum Kultury Izabelin , Kampinoski Park Narodowy.

Partnerzy festiwalu : Mazowiecki Instytut Kultury , Powiat Warszawski Zachodni, Urząd Marszałkowski

Sponsorzy: KGL S.A , ZAIKS , drukarnia Taurus , ArttechCinema, Quartz, , Activa Studio, MCC Mazurkas, Activa Studio.

Patronat medialny : radio Campus,sfp.org.pl , Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Uniwerek Tv, Listy do Sąsiada, Nagroda Literacka im. R. Kapuścińskiego

Rada Programowa Festiwalu : Stanisław Zawiśliński ( przewodniczący), Maryla Łukasińska, Piotr Radecki ,Konrad J. Zarębski. Współpraca: Elżbieta Szymańska (MIK).

Więcej informacji na : https://www.facebook.com/nowyfoldercom/