ÓRSYNUF – PORTRET NIEZNANY – KONTYNUACJA

51443346 2655212874516654 6119588043222417408 n

Serdecznie zapraszam na wystawę fotografii w dniach 21.02.- 15.04. 2019 w DOK Ursynów ul. Kajakowa 12B

Wernisaż wystawy - czwartek 21 lutego 2019, godzina 18: 30 w DOK Ursynów ul. Kajakowa 12B

Podczas wernisażu zaśpiewa aktorka i wokalistka Marta Kuszakiewicz

ÓRSYNUF – PORTRET NIEZNANY – KONTYNUACJA.

Jest drugą częścią cyklu fotografii, dzięki któremu powstaje kronika o Ursynowie. Cykl jest dokumentem o charakterze ponadczasowego zapisu tego, jak żyją ludzie.
Fotografie zostały wykonane w 2018 r.
W ramach projektu portretuję mieszkańców ursynowskiego blokowiska, pokazuję ich pasje, nagrywam także wywiady. Fotografie przedstawiają osoby we wnętrzach swoich mieszkań znajdujących się w blokach wybudowanych w latach 1978 – 1990. Jest to okres powstawania i dynamicznego rozwoju osiedla.
Specyficzny rozkład mieszkań wymusza pewne rozwiązania. Przestrzenie ursynowskich
lokali – od Końskiego Jaru po Natolin – mają podobny metraż i rozkład pokojów. Pomimo tych podobieństw często znacznie się różnią. Czasem na fotografii zauważymy meblościankę, której u nas już nie ma, innym razem odnajdziemy inspirację naznaczoną estetyką pokolenia IKEA. W projekcie oddaję świadectwo przemian zachodzących w życiu Polaków pod wpływem transformacji ustrojowej.
Rozpoczynamy zatem wędrówkę w świat naszej przeszłości, w świat odkryć i wizualnej retrospekcji. Odwiedzimy ludzi, którzy pamiętają miniony świat smaku pierwszej Mirindy z okresu przemian, świat kolejek, społemowskich zdobyczy, jakim był chleb w sobotę po 11:30, krainę repasacji pończoch, pierwszych gum Donald z historyjką. Czasem tylko mury pamiętać będą te zmiany, meblościanki nie skrywają już koszul z mickiewiczowskim kołnierzem, spodni „dzwonów” i starych marynarek.

Dzięki moim sąsiedzkim wizytom z aparatem i dyktafonem dowiadujemy się jaki był Ursynów, którego już nie pamiętamy, jakie zmiany dokonały się w tym czasie, kto mieszkał po sąsiedzku, kto pozostał, kto powrócił na „stare śmieci”
Nieraz uśmiechniemy się na wspomnienie uderzających o siebie szklanek w kredensie, gdy wbijane w ziemię były stalowe konstrukcje metra; wszyscy baliśmy się wtedy czy te bloki nie runą jak domki z kart. Podziwiać będziemy nie tylko meble z tego okresu, ale i trwałe ślady – pęknięcia wielkich płyt na suficie, szóstą warstwę farby w dziecięcym pokoju, w którym mieszkają teraz nasze dzieci.
Spotkamy nie tylko bohaterów, którzy zamieszkali na Ursynowie już po zakończeniu budowy PRL-owskiego osiedla, takich, którzy sprowadzali się tu w okresie transformacji ustrojowej ale również tych najbardziej współczesnych lokatorów. Ciekawi mnie, dlaczego właśnie to osiedle wybrali jako swoją przystań. Jak im się żyje tu na co dzień, jak się odnaleźli, jak zadomowili…

Moje projekty fotograficzne związane są przede wszystkim z fotografią dokumentalną, w której łączę sztukę z wrażliwością społeczną.

51559132 390573545103299 5407452207501017088 n

Jestem nauczycielem akademickim na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności Fotografia Prasowa, Reklamowa i Wydawnicza oraz nauczycielem fotograficznych i filmowych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie.

Ukończyłem Wydział Komunikacji Multimedialnej na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jestem uczestnikiem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych od lat związanym z fotografią dokumentalną. Byłem również koordynatorem licznych młodzieżowych projektów edukacyjnych, krajowych i międzynarodowych, jurorem i przewodniczącym Jury Festiwalu Twórczości Artystycznej dzieci i młodzieży Mokotowa.

Mirosław Kilijańczyk

„Projekt współfinansowany w ramach stypendium przyznanego Mirosławowi Kilijańczykowi na 2018 r. przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy”