Oferta praktyk dla studentów Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa

OFERTA

dot. praktyk w Dziale Zbiorów z Zakresu Pracy

i Zabezpieczenia Społecznego

Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego

Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oferuje możliwość odbycia praktyk zawodowych studentom po I i II roku studiów I stopnia.

Czas trwania praktyk oraz tematyka są dostosowane do wymagań określonych w programie studiów Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych dla studentów studiów I stopnia.

Biblioteka oferuje praktykę w Sekcji Gromadzenia i Opracowania, Udostępniania oraz w Ośrodku Informacji Naukowej.

Studenci zgłaszający się na praktykę powinni przedstawić skierowanie do odbycia praktyki wystawione przez uczelnię.

Szczegółowy zakres praktyk obejmuje następujące zagadnienia:

I.     Zapoznanie z historią i obecną działalnością Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego

-    krótkie przedstawienie struktury Biblioteki, charakterystyka działalności Sekcji Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Udostępniania oraz Ośrodka Informacji Naukowej,

-    krótka charakterystyka gromadzonych dokumentów, źródła wpływu dokumentów, zasady ewidencji, działalność wydawnicza Biblioteki.

II.     Praktyka w Sekcji Gromadzenia i Opracowania Zbiorów

1.  Gromadzenie i Opracowanie Czasopism

zapoznanie z działalnością: źródła wpływu czasopism, zasady zamawiania i ewidencji czasopism, akcesja,

zasady katalogowania czasopism w systemie ALEPH, sporządzanie opisów katalogowych.

2.  Gromadzenie i Opracowanie Wydawnictw Zwartych

omówienie zasad współpracy z wydawnictwami i księgarniami, sporządzanie zamówień na wydawnictwa zwarte, realizacja zamówień,

zapoznanie z inwentarzem komputerowym, zasady ewidencji w zależności od źródła wpływów, ewidencja ubytków,

zasady katalogowania wydawnictw zwartych w systemie ALEPH, sporządzanie opisów katalogowych, klasyfikacja rzeczowa.

3.  Sekcja Udostępniania i Czytelnia

charakterystyka czytelników, warsztat informacyjny działu wypożyczeń, zasady udostępniania w zależności od kategorii czytelników, obsługa sprzętu kserograficznego i skanera.

III.     Praktyka w Ośrodku Informacji Naukowej:

charakterystyka działalności Ośrodka, kartoteki i bazy danych, zapoznanie z programem ALEPH,

sporządzanie opisów bibliograficznych artykułów (praca w systemie ALEPH),

sporządzanie bibliografii i zestawień tematycznych (wykorzystanie baz danych ośrodka, przejmowanie opisów z innych baz, używanie edytora tekstów),

zasady sporządzania analiz dokumentacyjnych,

udział w pracach związanych z digitalizacją zbiorów bibliotecznych.

Kontakt:

Ewelina Miłosz