dr Katarzyna Błeszyńska

Przynależność do katedry: Katedra Prawa Mediów

Dyżury: poniedziałki, godz. 8.45 - 9.45

Biogram

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW, który ukończyła w 1998 r. W tym samym roku rozpoczęła współpracę dziennikarską z Telewizją Polską, gdzie m.in. w TVP Polonia przygotowywała i prowadziła program informacyjny Wieści polonijne. W latach 1999–2002 pracowała w Departamencie Prawa Autorskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracowała także jako prawnik w międzynarodowej spółce zarządzającej prawami autorskimi Universal Music Publishing sp. z o.o. (2002–2005) oraz koncernie fonograficznym Sony BMG Music Entertainment Poland Sp. z o.o. ( 2005–2007) na stanowisku Dyrektora ds. Prawnych.

W 2006 r. uzyskała stopień naukowy doktora na podstawie pracy „Redakcja utworu w prasie drukowanej w kontekście ograniczeń praw autorskich”, napisanej pod kierownictwem prof. dr hab. Bogdana Michalskiego. W 2008 r. ukończyła aplikację radcowską, uzyskując tytuł radcy prawnego i podjęła pracę  na stanowisku adiunkta w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Prowadzi zajęcia z prawa autorskiego, prawa prasowego, podstaw prawa dla dziennikarzy oraz problemów prawnych zawodu dziennikarskiego.

Od 2008 r. pracuje także jako radca prawny w Kancelarii Prawnej „Błeszyński i Partnerzy Radcowie Prawni”, specjalizując się w sprawach z zakresu prawa autorskiego i prasowego.

Zainteresowania badawcze

• problematyka autorskich praw osobistych i majątkowych oraz różnych aspektów ich ograniczania ze szczególnym uwzględnieniem dozwolonego użytku publicznego na rynku mediów w zakresie twórczej działalności dziennikarskiej.

Prowadzone przedmioty i zasady zaliczeń

W przygotowaniu

Dorobek naukowy

W przygotowaniu.

Hobby

Jest autorką powieści obyczajowych: Ciepła głód i Miłosne konstelacje, autorką tekstów piosenek m.in. pisała dla Krzysztofa Krawczyka i Alicji Węgorzewskiej;  piosenka jej autorstwa i kompozycji „Ocal moje serce” została uznana za najlepszą piosenkę o miłości w konkursie Premier XXIX Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; jej pasją jest czytanie literatury pięknej, a ulubionym pisarzem Francis Scott Fitzgerald.