Wiadomości

Relacja z konferencji naukowej "Human Tech Transition: Crises in Mediatized Politics, Society & Economy"

O nowych technologiach w czasach kryzysu – debata na Uniwersytecie Warszawskim

W ubiegłym tygodniu Warszawa stała się stolicą debaty naukowców na temat współistnienia człowieka z technologią w kontekście współczesnych globalnych kryzysów. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Human Tech Transition: Crises in Mediatized Politics, Society & Economy", w której wzięło udział ponad 130 naukowców z niemal 30 państw świata. Wśród dyskutowanych zagadnień były m.in. rosnące znaczenie sztucznej inteligencji, dezinformacja w czasie wojny czy komunikacja na temat kryzysu klimatycznego. Konferencja została zorganizowana w ramach Działania II.3.4 (Grywalizacja światów w służbie nowoczesnemu społeczeństwu XXI w.) programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, prowadzonego przez zespół Laboratorium Badań Medioznawczych UW pod kierownictwem dra hab. prof. UW Tomasza Gackowskiego przy wsparciu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 14-15 marca 2024 roku i była współorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Wileński. Wcześniej, w ramach preconference, 13 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowano warsztaty dla naukowców – pierwszy, prowadzony przez Marcina Łączyńskiego i Adama Balcerzaka dotyczył generatywnej sztucznej inteligencji, a drugi – infrastruktury CLARIN, przedstawiał dr Jan Wieczorek. To pierwsza tego typu inicjatywa, w której ważne regionalne uczelnie zjednoczyły siły, by wraz z naukowcami z innych zagranicznych ośrodków akademickich podjąć debatę na temat znaczenia technologii medialnych w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, zwłaszcza w kontekście kryzysów współczesności. Konferencja została zorganizowana pod patronatem najważniejszego na świecie towarzystwa naukowego, zajmującego się mediami i komunikacją - International Communication Association (ICA). Wydarzenie otrzymało również patronat honorowy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Konferencję otworzyli: prof. dr hab. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego; Tomasz Bratek, wiceprezydent m. st. Warszawy oraz dr hab. Prof. UJ Agnieszka Hess, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Podczas kilkudziesięciu paneli dyskusyjnych omawiane były m.in. następujące tematy:

• Komunikacja w czasach wojny – nowe media, stare strategie
  • Manipulacje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
  • Dezinformacja, polaryzacja i populizm w kontekście komunikacji zdrowotnej
  • Media a dyskurs zmian klimatycznych
  • Dezinformacja w mediach społecznościowych
  • Cyfrowa sfera publiczna w kontekście algorytmizacji i datafikacji

Oprócz paneli dyskusyjnych uczestnicy konferencji wysłuchali także prelekcji plenarnych, wygłoszonych przez światowej sławy badaczy.  Wysłuchaliśmy między innymi wystąpienia prof. Silvio Waisbord (Uniwersytet George’a Waszyngtona, USA; President elect of the International Communication Association), który podjął temat wpływu olbrzymiej podaży informacji na współczesne demokracje, natomiast prof. Aleksandra Przegalińska (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie) omówiła rolę sztucznej inteligencji w biznesie i edukacji w najbliższej przyszłości – wyjaśnia dr hab. Anna Mierzecka (Laboratorium Badań Medioznawczych UW), koordynatorka Komitetu Organizacyjnego konferencji. – Zagadnienia, które podjęli nasi keynote speakerzy, ale także pozostali uczestnicy konferencji są interdyscyplinarne, wymagają spojrzenia z wielu perspektyw, dlatego cieszę się, że udało nam się zebrać w tej niezwykłej naukowej debacie tak różnorodną grupę ekspertów – dodaje Anna Mierzecka.

Konferencja Human Tech Transition to nie tylko wydarzenie naukowe, ale także inspirująca podróż przez labirynt współczesnych mediów i technologii. Niezwykle szybki rozwój nowych mediów, także tych immersyjnych, w których zanurzamy się wieloma zmysłami, stawia ogromne wyzwania naukowe i społeczne. Dyskutowaliśmy o nich, by szukać recepty na to, jak w czasach immanentnych kryzysów zarządzać relacją człowieka z technologią, by rachunek zysków i strat wypadał ciągle na korzyść użytkownika. Mamy wielką satysfakcję, ponieważ uczestnicy bardzo pochlebnie wyrażali się o konferencji, zwracając uwagę na jej wysoki poziom merytoryczny i udaną organizację – podkreśla dr Karolina Brylska (Laboratorium Badań Medioznawczych UW), koordynatorka i jedna z pomysłodawców wydarzenia.

fot. Paweł Brzeziński / Evelina Naritsa / Fotografia LBM UW

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj, więcej szczegółów na stronie internetowej konferencji: www.htt.events.

---------

Więcej informacji udziela:

Karolina Brylska (Uniwersytet Warszawski)

Tel. 508 388 334