Aktywność naukowa pracowników

Wizyta pracowników Katedry Technologii Informacyjnych Mediów na Uniwersytecie w Tarnopolu

W dniach 13-17 maja 2019 roku, pracownicy Katedry Technologii Informacyjnych Mediów - dr hab. inż. Wiesław Cetera, dr Krzysztof Kowalik, dr Agata Opolska-Bielańska uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW i Wydział Dziennikarstwa Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka w Tarnopolu (Ukraina). Tematem spotkania były „AKTUALNE TRENDY ROZWOJU. MEDIA I MEDIA REGIONALNE”. Przedstawiciele Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowali referaty dotyczące: rafinacji informacji w monitorowaniu trendów technologicznych, roli mediów społecznościowych w komunikacji polskich samorządów lokalnych oraz społecznej odpowiedzialności ukraińskich przedsiębiorstw medialnych w opinii młodych Ukraińców. Aktywny udział w Konferencji był kolejnym krokiem we współpracy WDIiB UW i Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu w Tarnopolu, a także kontynuacją stażu naukowego pracowników Katedry TIM. Efektem dotychczasowych kontaktów są już dwie wspólnie organizowane konferencje naukowe. Latem planowane jest uczestnictwo studentów z Tarnopola w organizowanej przez Katedrę TIM Szkole Letniej Big Data oraz realizacja projektów w ramach problematyki Big Data.

Badacze katedry TIM odwiedzili również Wydział Dziennikarstwa Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Shevchenki w Kijowie.

„Nowoczesne trendy w rozwoju przemysłu medialnego i mediów regionalnych” - konferencja z przedstawicielami WDIB UW

Przedstawiciele Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Technologii Informacyjnych Mediów - dr hab. inż. Wiesław Cetera, dr Krzysztof Kowalik oraz dr Agata Opolska – Bielańska wezmą udział w międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu im. Wołodymyra Hnatiuka w dniach 10-13 maja 2019 r. którego Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW jest współorganizatorem. Konferencja poświęcona będzie tematyce: „Nowoczesne trendy w rozwoju przemysłu medialnego i mediów regionalnych”. Celem spotkania jest wymiana myśli i spostrzeżeń dotyczących mediów, a także kontynuacja stażu naukowego.

Załączniki:
Pobierz plik (Програма.pdf)Програма.pdf117 kB

Prof. dr hab. Barbara Sosińska-Kalata, dr hab. Piotr Tafiłowski i dr Zuza Wiorogórska otrzymali Nagrodę Naukową SBP im. A. Łysakowskiego za rok 2018 w kategorii podręczniki akademickie

Miło nam poinformować, że nasi wykładowcy prof. dr hab. Barbara Sosińska-Kalata, dr hab. Piotr Tafiłowski i dr Zuza Wiorogórska otrzymali Nagrodę Naukową SBP im. A. Łysakowskiego za rok 2018 w kategorii podręczniki akademickie za książkę Nauka o informacji w okresie zmian. Innowacyjne usługi informacyjne (Warszawa, Wydaw. SBP, 2018).

O książce więcej pod adresem: https://www.wdib.uw.edu.pl/wydzial/nauka-i-badania/aktywnosc-naukowa-pracownikow/ksiazki-i-inne-publikacje-naukowe/1636-nauka-o-informacji-w-okresie-zmian-innowacyjne-uslugi-informacyjne-pod-redakcja-barbary-sosinskiej-kalaty-piotra-tafilowskiego-i-zuzanny-wiorogorskiej .

Link do informacji na portalu SBP: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=21321&prev=260

Wręczenie nagród odbędzie się podczas Warszawskich Targów Książki, w piątek 24 maja 2019 roku o godz. 16.00 w Sali Amsterdam.

Granty w konkursie DUN

Uprzejmie informujemy, że Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW uzyskał 2 granty w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego DUN (Działalność Upowszechniająca Naukę):

1) w kategorii działalność wydawnicza wniosek czasopisma „„Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi” – Udział zagranicznych recenzentów w ocenie publikacji; Stworzenie anglojęzycznej wersji wydawniczej publikacji; Digitalizacja tomów archiwalnych rocznika w celu zapewnienia otwartego dostępu do nich przez Internet oraz wdrożenie i utrzymanie cyfrowej platformy redakcyjnej” (kierownik dr Dorota Pietrzkiewicz) uzyskał dofinansowanie w kwocie 149.501 PLN;

2) w kategorii upowszechnianie wniosek „Zachować i promować polskie dziedzictwo narodowe – digitalizacja i opracowanie naukowe archiwaliów Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego” (kierownicy: prof. dr hab. Janusz W. Adamowski i prof. dr hab. Dariusz Kuźmina) uzyskał dofinansowanie w wysokości 996.000 PLN

Gratulujemy!

Dziekan WDIB UW, prof. dr hab. Janusz Adamowski z wizytą w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego w Rzymie.

Dziekan WDIB UW, prof. dr hab. Janusz Adamowski w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego w Rzymie. 

Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii będzie realizował zadanie digitalizacji materiałów Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Materiał zdigitalizowany zostanie zamieszczony w Wirtualnym Muzeum Polonii i Polonijnej Bibliotece Cyfrowej. Działanie to jest realizowane jako ministerialny projekt upowszechniania nauki.

 

Stypendia w USA dla doktorantów i wykładowców - Fulbright Awards

Szanowni Państwo,

na prośbę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta przekazuję informacje o kolejnej edycji programu stypendialnego dla studentów i naukowców na rok akademicki 2020-2021. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące dostępnych grantów. W razie pytań prosimy o kontakt z Komisją Fulbrighta.

Fulbright Junior Research Award

Dla kogo: doktorantów polskich uczelni lub instytucji badawczych

Cel: stypendium badawcze, zebranie materiałów do doktoratu

Czas pobytu: od 6 do 9 miesięcy

Dziedziny: wszystkie dziedziny z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem

Termin przesyłania zgłoszeń: do 10 czerwca 2019

Szczegóły: https://fulbright.edu.pl/junior-award/

Fulbright Senior Award

Dla kogo: pracowników naukowych polskich uczelni/instytucji, posiadających co najmniej tytuł doktora

Cel: stypendium badawcze lub badawczo-dydaktyczne

Czas pobytu: od 3 do 9 miesięcy

Dziedziny: wszystkie dziedziny z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem

Termin przesyłania zgłoszeń: do 10 czerwca 2019

Szczegóły: https://fulbright.edu.pl/senior-award/

Granty realizowane na WDIB UW - Prof. Dariusz Kuźmina otrzymał grant na prace w Fondation Archivum Helveto-Polonicum (Fryburg, Szwajcaria)

W konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Dariusz Kuźmina otrzymał (jako koordynator) grant przeznaczony na porządkowanie, kwerendę oraz digitalizację materiałów archiwalnych w Fondation Archivum Helveto-Polonicum (Fryburg, Szwajcaria). 
Projekt będą realizowali studenci i doktoranci naszego Wydziału.

 

Monitorowanie trendów technologicznych - CRI realizuje zamówienie dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Rafinacji Informacji Sp. z o.o., uzyskało w wyniku pozytywnie rozstrzygniętego przetargu, zamówienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na monitorowanie trendów technologicznych.

CRI zarządza prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek i dr hab. inż. Wiesław Cetera. Realizowany projekt, którego wartość wynosi 3.198.000 zł jest wdrożeniem innowacyjnej metodologii rafinacji informacji.

Ukazała się książka dr Moniki Kożdoń-Dębeckiej pt. "Internet w prezydenckich kampaniach wyborczych w USA w latach 2000-2012".

internet w prezydenckichTemat podjęty przez autorkę ma nie tylko wymiar teoretyczny, ale także praktyczny, przydatny dla poszerzenia wiedzy specjalistów z zakresu teorii polityki, wywierania wpływu na zachowania polityczne obywateli oraz działań komunikacyjnych odnoszących się do mechanizmów perswazyjnych - możliwych do zastosowania z wykorzystaniem możliwości, które oferuje komunikacja Web 2.0 i wpływających na świadomość społeczną.

Z recenzji prof. dr hab. Teresy Sasińskiej-Klas z Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Erasmus - Mobilność edukacyjna" 2018/2019 (KA103/2018) - wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć (STA) oraz prowadzenia zajęć i uczestniczenia w szkoleniu STA+STT

Szanowni Państwo, 

Przed chwila otrzymałem z BWZ  zestaw informacji na temat możliwości wyjazdowych Erasmus - prowadzenie zajęć (poniżej). 
 
Do majla z BWZ dołączam adres pod którym mozna odnaleźc listę uczelni z którymi WDIB UW ma podpisane umowy i które mogą stać się celem takich wyjazdów (uprzejmie proszę zwracać uwagę na kolumnę "wykładowcy" -      https://docdro.id/hrxphy0
 
Uprzejmie prosze o zapoznanie się rownież z nadesłanymi przez BWZ plikami opisujacymi zasady realizacji programu:
Zasady STA  (BARDZO WAŻNE!) https://docdro.id/qWi0RA3
lista rankingowa: https://docdro.id/dL8a4Zg 
 
Osoby zainteresowane mogą samodzielnie podejmować kontakt z Partnerami i złożyć ofertę konkretnych zajęć  (najlepiej wraz z ich opisem) tamtejszym Koordynatorom, ew.  służymy (razem z dr Orłowską)  także  pomocą przy kontaktach z naszymi Partnerami. 
 
Z wyrazami szacunku, 
Michał Zając
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Ps. Z góry przepraszam: na ewentualne Państwa majle nie będę w stanie odpowiedzieć wcześniej jak w poniedziałek 15.10.2018 !
 
dr Michał Zając
Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy zagranicznej i krajowej
Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, UW
 
 
---------- Forwarded message ---------
From: Helena Klugiel vel Królikowska <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>
Date: pt., 12 paź 2018 o 15:33
Subject: "Erasmus - Mobilność edukacyjna" 2018/2019 (KA103/2018) - wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć (STA) oraz prowadzenia zajęć i uczestniczenia w szkoleniu STA+STT
To: Elżbieta Jóźwik <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>, Helena Klugiel vel Królikowska <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>

Szanowni Państwo,

jak co roku Biuro Współpracy z Zagranicą ogłasza konkurs na dofinansowanie wyjazdów nauczycieli akademickich.

W tym roku nauczyciele akademiccy mogą ubiegać się o dofinansowanie dwóch typów wyjazdów:

1.  STA – w celu prowadzenia zajęć w uczelniach zagranicznych,

2.  STA+STT – wyjazd łączony do jednej i tej samej uczelni w celu prowadzenia zajęć i uczestniczenia w szkoleniu

podnoszącym kwalifikacje zawodowe (dydaktyczne).

Prosimy o rozpowszechnienie w Państwa jednostkach:

- Procedury i kryteriów kwalifikacji, organizacji oraz zasad finansowania wyjazdów nauczycieli akademickich

w celu: a) prowadzenia zajęć (STA), b)  prowadzenia zajęć i uczestniczenia w szkoleniu (STA+STT)

w roku akademickim 2018/2019;

W załączeniu przesyłamy również formularz „Lista rankingowa”.

Listę rankingową należy przekazać do BWZ  do 12 listopada br. w formie papierowej oraz w formacie Excel

na adres pani Heleny Królikowskiej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pytania należy kierować e-mailowo również na ten sam adres.

Formularze:

„Indywidualny program nauczania – Mobility Agreement - Staff Mobility for teaching ”,

“Indywidualny program nauczania i szkolenia – Mobility Agreement - Staff Mobility for teaching and training”,

Taryfikator,

Krok po kroku,

Wniosek wyjazdowy Erasmus STA/STA+STT,

zostaną udostępnione na początku przyszłego tygodnia na stronie naszego biura:

http://bwz.uw.edu.pl/erasmus-kraje-programu >> wyjazdy nauczycieli akademickich.

Z wyrazami szacunku,

HELENA KRÓLIKOWSKA

Biuro Współpracy z Zagranicą

UNIWERSYTET WARSZAWSKI

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa

tel.    22 55 24 069