Badacze z Katedry Systemów Medialnych WDIB wezmą udział w projekcie badawczym, który otrzymał finansowanie ze środków Unii Europejskiej w programie Horizon 2020. Projekt pt. “Critical Exploration of Media Related Risks and Opportunities for Deliberative Communication: Development Scenarios of the European Media Landscape” będzie realizowany we współpracy z ośrodkami z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Węgier i Włoch.
Pomysłodawcą i koordynatorem badania jest prof. Halliki Harro-Loit z Uniwersytetu w Tartu, Estonia. Zespołem z Polski pokieruje prof. Michał Głowacki.
Serdecznie gratulujemy.
W dniach 13-17 maja 2019 roku, pracownicy Katedry Technologii Informacyjnych Mediów - dr hab. inż. Wiesław Cetera, dr Krzysztof Kowalik, dr Agata Opolska-Bielańska uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW i Wydział Dziennikarstwa Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka w Tarnopolu (Ukraina). Tematem spotkania były „AKTUALNE TRENDY ROZWOJU. MEDIA I MEDIA REGIONALNE”. Przedstawiciele Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowali referaty dotyczące: rafinacji informacji w monitorowaniu trendów technologicznych, roli mediów społecznościowych w komunikacji polskich samorządów lokalnych oraz społecznej odpowiedzialności ukraińskich przedsiębiorstw medialnych w opinii młodych Ukraińców. Aktywny udział w Konferencji był kolejnym krokiem we współpracy WDIiB UW i Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu w Tarnopolu, a także kontynuacją stażu naukowego pracowników Katedry TIM. Efektem dotychczasowych kontaktów są już dwie wspólnie organizowane konferencje naukowe. Latem planowane jest uczestnictwo studentów z Tarnopola w organizowanej przez Katedrę TIM Szkole Letniej Big Data oraz realizacja projektów w ramach problematyki Big Data.
Badacze katedry TIM odwiedzili również Wydział Dziennikarstwa Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Shevchenki w Kijowie.
Przedstawiciele Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Technologii Informacyjnych Mediów - dr hab. inż. Wiesław Cetera, dr Krzysztof Kowalik oraz dr Agata Opolska – Bielańska wezmą udział w międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu im. Wołodymyra Hnatiuka w dniach 10-13 maja 2019 r. którego Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW jest współorganizatorem. Konferencja poświęcona będzie tematyce: „Nowoczesne trendy w rozwoju przemysłu medialnego i mediów regionalnych”. Celem spotkania jest wymiana myśli i spostrzeżeń dotyczących mediów, a także kontynuacja stażu naukowego.
Miło nam poinformować, że nasi wykładowcy prof. dr hab. Barbara Sosińska-Kalata, dr hab. Piotr Tafiłowski i dr Zuza Wiorogórska otrzymali Nagrodę Naukową SBP im. A. Łysakowskiego za rok 2018 w kategorii podręczniki akademickie za książkę Nauka o informacji w okresie zmian. Innowacyjne usługi informacyjne (Warszawa, Wydaw. SBP, 2018).
O książce więcej pod adresem: https://www.wdib.uw.edu.pl/wydzial/nauka-i-badania/aktywnosc-naukowa-pracownikow/ksiazki-i-inne-publikacje-naukowe/1636-nauka-o-informacji-w-okresie-zmian-innowacyjne-uslugi-informacyjne-pod-redakcja-barbary-sosinskiej-kalaty-piotra-tafilowskiego-i-zuzanny-wiorogorskiej .
Link do informacji na portalu SBP: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=21321&prev=260
Wręczenie nagród odbędzie się podczas Warszawskich Targów Książki, w piątek 24 maja 2019 roku o godz. 16.00 w Sali Amsterdam.
Uprzejmie informujemy, że Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW uzyskał 2 granty w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego DUN (Działalność Upowszechniająca Naukę):
1) w kategorii działalność wydawnicza wniosek czasopisma „„Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi” – Udział zagranicznych recenzentów w ocenie publikacji; Stworzenie anglojęzycznej wersji wydawniczej publikacji; Digitalizacja tomów archiwalnych rocznika w celu zapewnienia otwartego dostępu do nich przez Internet oraz wdrożenie i utrzymanie cyfrowej platformy redakcyjnej” (kierownik dr Dorota Pietrzkiewicz) uzyskał dofinansowanie w kwocie 149.501 PLN;
2) w kategorii upowszechnianie wniosek „Zachować i promować polskie dziedzictwo narodowe – digitalizacja i opracowanie naukowe archiwaliów Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego” (kierownicy: prof. dr hab. Janusz W. Adamowski i prof. dr hab. Dariusz Kuźmina) uzyskał dofinansowanie w wysokości 996.000 PLN
Gratulujemy!
Dziekan WDIB UW, prof. dr hab. Janusz Adamowski w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego w Rzymie.
Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii będzie realizował zadanie digitalizacji materiałów Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Materiał zdigitalizowany zostanie zamieszczony w Wirtualnym Muzeum Polonii i Polonijnej Bibliotece Cyfrowej. Działanie to jest realizowane jako ministerialny projekt upowszechniania nauki.
Szanowni Państwo,
na prośbę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta przekazuję informacje o kolejnej edycji programu stypendialnego dla studentów i naukowców na rok akademicki 2020-2021. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące dostępnych grantów. W razie pytań prosimy o kontakt z Komisją Fulbrighta.
Fulbright Junior Research Award
Dla kogo: doktorantów polskich uczelni lub instytucji badawczych
Cel: stypendium badawcze, zebranie materiałów do doktoratu
Czas pobytu: od 6 do 9 miesięcy
Dziedziny: wszystkie dziedziny z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem
Termin przesyłania zgłoszeń: do 10 czerwca 2019
Szczegóły: https://fulbright.edu.pl/junior-award/
Fulbright Senior Award
Dla kogo: pracowników naukowych polskich uczelni/instytucji, posiadających co najmniej tytuł doktora
Cel: stypendium badawcze lub badawczo-dydaktyczne
Czas pobytu: od 3 do 9 miesięcy
Dziedziny: wszystkie dziedziny z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem
Termin przesyłania zgłoszeń: do 10 czerwca 2019
Szczegóły: https://fulbright.edu.pl/senior-award/
W konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Dariusz Kuźmina otrzymał (jako koordynator) grant przeznaczony na porządkowanie, kwerendę oraz digitalizację materiałów archiwalnych w Fondation Archivum Helveto-Polonicum (Fryburg, Szwajcaria).
Projekt będą realizowali studenci i doktoranci naszego Wydziału.
Konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Rafinacji Informacji Sp. z o.o., uzyskało w wyniku pozytywnie rozstrzygniętego przetargu, zamówienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na monitorowanie trendów technologicznych.
CRI zarządza prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek i dr hab. inż. Wiesław Cetera. Realizowany projekt, którego wartość wynosi 3.198.000 zł jest wdrożeniem innowacyjnej metodologii rafinacji informacji.
Temat podjęty przez autorkę ma nie tylko wymiar teoretyczny, ale także praktyczny, przydatny dla poszerzenia wiedzy specjalistów z zakresu teorii polityki, wywierania wpływu na zachowania polityczne obywateli oraz działań komunikacyjnych odnoszących się do mechanizmów perswazyjnych - możliwych do zastosowania z wykorzystaniem możliwości, które oferuje komunikacja Web 2.0 i wpływających na świadomość społeczną.
Z recenzji prof. dr hab. Teresy Sasińskiej-Klas z Uniwersytetu Jagiellońskiego