Kadra

STUDIA PODYPLOMOWE NOWE MEDIA W INSTYTUCJACH DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Kadra

Kadra Studiów Podyplomowych Nowe Media w Instytucjach Dziedzictwa Kulturowego

Prof. dr hab. Robert Kotowski - historyk, muzealnik, kustosz dyplomowany, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, kierownik Katedry Badań nad Instytucjami Dziedzictwa Kulturowego na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Wiceprezes ICOM Polska. Autor licznych artykułów i opracowań z zakresu historii i nowoczesnej muzeologii. Prekursor i popularyzator Muzeoterapii w Polsce.

Dr hab. Dorota Folga Januszewska, prof. uczelni - Kierownik Pracowni Teorii i Eksperymentu  Wydziału Grafiki Akademii  Sztuk Pięknych w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Historyk sztuki, muzeolog, krytyk. Członek  Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, prezydent ICOM-Polska (2002-2008 i 2012-2018), prezydent MOCO ICOM 2014-2016, członek SAREC ICOM, 2016 r. prezydent Komitetu ds. Rezolucji ICOM, członek AICA. Ekspert Rady Europy ds. muzeów od 2004, ekspert UNESCO High Level  Forum on Museums oraz  w programach MNiSW, członek Zespołu NPRH, członek KnoK PAN, członek wielu rad naukowych i muzealnych. Inicjatorka neuromuzeologii i wspólautorka Ustawy o Muzeach 1996. Autorka ponad 300 publikacji z zakresu muzeologii, grafiki współczesnej i plakatu, teorii i sztuki XVII–XXI w. kuratorka 64 wystaw realizowanych w Polsce, Niemczech, Austrii, USA, Irlandii, Francji, Japonii i Rosji.

Dr hab. prof. IS PAN Marta Leśniakowska, historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka w zakresie teorii i historii architektury, metodologii historii sztuki oraz kultury wizualnej XIX-XXI w., zwłaszcza fotografii, w ujęciu transdyscyplinarnym i antropologiczno-kulturowym. Autorka dziesięciu książek oraz wielu tekstów naukowych i krytycznych. Członkini wielu zespołów eksperckich, rad programowych (do 2017 m.in. Narodowej Galerii Sztuki Zachęta) i fundacji związanych z kulturą artystyczną. Promotorka dziesięciu doktoratów w dyscyplinie nauk o sztuce. Odznaczona Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).

Dr Żaneta Gwardzińska-Chowaniec – polska prawniczka, doktor nauk prawnych, agent celny, nauczycielka akademicka, adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, założycielka firmy eksperckiej Gwardzińska Legal. Członkini International Council of Museums (ICOM), sekcji prawnej (TIAMSA legal) Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Rynkiem Sztuki (The International Art Market Studies Association), Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, współpracownik Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, ekspertka w zakresie ochrony dziedzictwa, prawa ochrony zabytków, muzealnictwa oraz prawa celnego. Autorka monografii i artykułów naukowych. Stały recenzent czasopisma „Santander Art and Culture Law Review” oraz "Wiadomości Konserwatorskie".

Dr Paulina Florjanowicz, archeolog, ekspert w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym i muzealnictwa. Od 2016 dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odpowiedzialna za nadzór nad muzeami i politykę pamięci. Współautor i główny koordynator Programu Wieloletniego „Niepodległa” poświęconego obchodom stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od dwudziestu lat związana zarówno z organizacjami pozarządowymi (m.in. Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Edukacji Ekonomicznej), jak i instytucjami publicznymi sektora kultury (m.in. Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa – dyrektor w l. 2011-2013). Członek licznych krajowych i europejskich paneli eksperckich (aktualnie członek panelu ekspertów Europejskiego Znaku Dziedzictwa).

Mgr Jacek Górka, menadżer, animator kultury, sekretarz Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, inicjator i koordynator konkursu Przegląd Muzeum Widzialne, redaktor naczelny pisma Muzealnictwo.com. Zasiadał w redakcji rocznika naukowego Muzealnictwo oraz w zespole organizacyjnym Kongresu Muzealników Polskich. Pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. Członek kapituły Konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne Wierzba. Zajmował się realizacją programów wsparcia finansowego i upowszechnianiem działalności kulturalnej w MKiDN. Kierował Działem Promocji i Marketingu Muzeum Narodowego w Warszawie, aktualnie kieruje Działem Edukacji, Informacji i Wydawnictw Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.   

Mgr Joanna Grzonkowska, historyczka sztuki, muzealniczka. Kieruje Działem Strategii i Analiz Prawnych w Narodowym Instytucie Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wcześniej pracowała w Zamku Królewskim w Warszawie i współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie. Koordynatorka projektów NIMOZ „Badania publiczności muzeów w Polsce” oraz zespołu ds. opracowania rekomendacji dla muzeów w ramach programu Dostępność Plus.

Mgr Jolanta Gumula, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stażystka Museum of London i Victoria & Albert Museum w Londynie, z muzealnictwem związana od 2000 roku. Pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie, kierując działem edukacji. Stworzyła Ośrodek Edukacji Muzealnej w Łazienkach Królewskich, zostając jego kierownikiem, a następnie zastępcą dyrektora ds. muzealnych. Współtworzyła Forum Edukatorów i była jedną z koordynatorek badań o stanie edukacji muzealnej w Polsce, pod auspicjami MKiDN. W Muzeum POLIN nadzoruje pracę działów: naukowego, programów publicznych, wystaw, upowszechniania, zbiorów oraz laboratorium praktyk muzealnych i głównego kuratora zbiorów.

Mgr Paweł Jaskanis - muzealnik i opiekun dóbr kultury, czasem zabytkoznawca, z wykształcenia historyk sztuki i hobbysta archeolog (UW). Inwentaryzator i badacz na własnym zatrudnieniu (od 1977) i w PP PKZ (1985 -1989). Od 1990 w Ministerstwie Kultury i Sztuki (wicedyrektor „od sztuki i mecenatu”), od 1996 Zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków, po decentralizacji administracji państwa twórca, dyrektor generalny i likwidator Urzędu Generalnego Konserwatora Zabytków RP (1999-2002). Po konkursie dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez trzy kadencje. Członek rad Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Ochrony Zabytków (od 2008 - 2020) i Muzeów (2009-2016, w dwóch kadencjach przewodniczący z wyboru, i ponownie od 2021). Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Zabytków przy Prezydencie m. st. Warszawy (2004-2011). Członek rad kilkunastu instytucji kultury.

Mgr Gabriela Manista, doktorantka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Prawa i Administracji, a także Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Jej praca magisterska została nagrodzona w III edycji Konkursu stypendialnego ±∞ Zachęta. W latach 2019–2022 Członkini Zarządu Fundacji Polska Debatuje. Zajmuje się zmianami komunikacyjnymi zachodzącymi w instytucjach kultury, które wynikają z wykorzystywania przez nie nowych mediów i technologii. Zaangażowana w międzynarodowe projekty badawcze, zawsze szuka możliwości nawiązania współpracy pomiędzy instytucjami polskimi i zagranicznymi.

Mgr Aldona Modrzewska, od 2016 roku kierowniczka działu zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej obowiązki zawodowe związane są z długoterminową ochroną zbiorów, w tym ustalaniem i utrzymywaniem wysokich standardów opieki nad zbiorami, począwszy od pozyskania zbiorów, przez ich konserwację, digitalizację oraz ekspozycję i udostępnienie. Angażuje się w działania mające na celu ochronę i zachowanie zabytków związanych z dziedzictwem żydowskim Polski, na które składa się bogata i różnorodna kolekcja ponad czternastu tysięcy obiektów. Członkini zarządu  Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych (PSIM) od 2015 r., prezeska zarządu w latach 2018–2020. Inicjatorka warsztatów coachingowych w zakresie budowania zaangażowania członków w organizacji non profit (2020) w porozumieniu ze stowarzyszeniem Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS w ramach Stołecznego Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych. Certyfikowana kierowniczka projektów (PRINCE2 i Agile PM). Od 2022 r. dyplomowana mediatorka.

Mgr Dominika Mroczkowska-Rusiniak, menadżerka kultury. Karierę zawodową rozpoczęła w Muzeum Peggy Guggenheim w Wenecji, a następnie kontynuowała w Muzeum Narodowym w Warszawie (2007-2016) w Zbiorach Sztuki Średniowiecznej oraz w  Dziale Komunikacji i Marketingu (2009-2016). Od 2015 roku pracuje w Narodowym Instytucie Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, gdzie jest menadżerką projektu edukacyjnego Historia Poszukaj oraz współorganizuje konkursy na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla oraz Muzeum Widzialne. W latach 2016-2022 pełniła funkcję korespondentki międzynarodowej nagrody muzealnej EMYA, organizowanej przez European Museum Forum. Od maja 2022 roku jest jurorką tejże nagrody.

Mgr Krzysztof Sałaciński, Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa dziedzictwa kultury oraz międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Członek Komisji do Spraw Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego przy Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Zespołu do Spraw Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Koordynator działań w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze ochrony dziedzictwa kultury Iraku i Afganistanu w ramach misji Wojska Polskiego. W czasie wykonywania obowiązków był w Iraku i Afganistanie. Inicjator działań na rzecz powstania oraz funkcjonowania Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. Autor wielu publikacji naukowych i opracowań dotyczących prawnych aspektów ochrony dziedzictwa kultury na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych.

Mgr Krzysztof Czajka-Kalinowski, kierownik Działu IT i Digitalizacji w Żydowskim Instytucie Historycznym. Ekspert w zakresie humanistyki cyfrowej oraz edukacji o procesach digitalizacji zbiorów i ich udostępniania. Uczestniczył w realizacji projektów „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego”, „Wieloletni Program Rządowy Kultura +”, „Kultura Cyfrowa 2016 i 2019” oraz w realizacji działań w ramach funduszy EOG.

Do naszych wykładowców należą również: 

dr hab. Iwona Pugacewicz, prof. uczelni, dr hab. Ksenia Kakareko, dr Dorota Grabowska, dr dr Beata Skrzydlewska, mgr Marcin Ciba, mgr Krzysztof Czajka-Kalinowski, mgr Joanna Grzonkowska i mgr Robert Więckowski.

Search