O programie erasmus+
Erasmus+ to program prowadzony przez Unię Europejską w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Oznacza to, że w ramach programu możesz uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Program przeznaczony jest zarówno dla studentów jak i pracowników oraz doktorantów. W ramach programu spędzić za granicą można maksymalnie 12 miesięcy w ciągu jednego cyklu studiów.
Zmiany w zasadach kwalifikacji na studia częśćiowe Erasmus w roku 2024/25
Informujemy, że zostały wprowadzone istotne (zapowiadane !) zmiany w OGÓLNYCH zasadach kwalifikacji na studia częściowe Erasmus na rok 2024/25.
Nowe zasady można znaleźć tutaj:
http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2024/02/2024SMS_og_zas_kwalifkacji.pdf
Prosimy o uważne zapoznanie się z całymi zasadami. Najważniejsze zmiany:
1. w kwalifikacji NIE mogą brać udziału studenci, których semestr letni 2023/24 jest ostatnim semestrem studiów pierwszego stopnia (pkt. 2);
(z rekrutacji wykluczeni zostają studenci 3 roku lic.)
2. możliwość przyznania stypendium na maksymalnie 5 miesięcy, również przy mobilnościach rocznych (pkt. 22);
3. zmiana przyporządkowania państw do grup stypendialnych (pkt. 32);
4. wprowadzenie ryczałtu na koszty podróży niezależnie od wyboru środka transportu (pkt. 36, 37, 38).
REKRUTACJA NA STUDIA CZĘŚCIOWE ERASMUS+ W ROKU 20024/2025
- Rozpoczęcie rekrutacji: 23.01.2024
- OSTATECZNY termin składania aplikacji 11.03.2024
- aplikacje należy wysyłać na adres: michal.zajac@uw.edu.pl
Kandydaci nie posiadający zdanego egzaminu na B2 lub do dnia 26.02.2024 włącznie przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej - proszeni są o jak najszybsze zrealizowanie procedury opisanej na stronie SZJO UW.
Jeżeli ktoś nie ma B2 lub innego certyfikatu zaakceptowanego przez Koordynatora prosimy załatwiać potwierdzenie znajomości języka jedynie tą drogą!
- Zasady Kwalifikacji na stypendia Erasmus + we WDIB UW
- Wniosek kandydata/ kandydatki na stypendium
- Lista Uniwersytetów do których można aplikować
Wyjazdy studentów i doktorantów
Studia Erasmus+ to najbardziej popularna forma mobilności oferowana przez program. W jej ramach studenci mogą skorzystać z finansowania pozwalającego na spędzenie jednego bądź dwóch semestrów na zagranicznych uczelniach, uczęszczanie na zajęcia za granicą, realizowanie projektów w innych krajach oraz zdawanie egzaminów w obcych językach. Studenci mogą wyjechać do uczelni z którymi ich uczelnia współpracuje w ramach programu, odpowiednio wcześniej biorąc udział w procesie rekrutacyjnym.
Szczegółowe zasady korzystania z programu są dostępne na stronie Biura Współpracy z Zagranicą UW.
Więcej informacji można znaleźć także na stronie programu oraz w oficjalnym przewodniku.
praktyki
Nie mniej atrakcyjną formą mobilności oferowaną przez program są praktyki zagraniczne. W ramach programu Erasmus+ studenci mogą odbyć praktyki lub staż w zagranicznych firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, uczelniach, jednostkach administracyjnych oraz innych instytucjach takich jak biblioteki czy muzea. W odróżnieniu od wymiany studenckiej student sam wybiera firmę lub instytucję, w której chciałby odbyć praktyki i kontaktuje się z nią w sprawie możliwości przyjęcia na nie. Praktyki odbyć można w 27 krajach Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Szczegółowe zasady korzystania z programu są dostępne na stronie Biura Współpracy z Zagranicą UW.
Więcej informacji można znaleźć także na stronie ESN oraz w oficjalnym przewodniku.
kontakt
Koordynator Mobilności na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy zagranicznej i krajowej