Dr Greta Gober (kierowniczka zespołu badawczego „Diversity Management as Innovation in Journalism) weźmie udział w zbliżającej się zdalnej prekonferencji ECREA pt. „From unruliness to collective action: Resisting norms on gender and sexuality in media”” (7 października 2022, godz. 9.00-17.15). Konferencja organizowana jest przez Sekcję naukową ECREA: Płeć, Seksualność i Komunikacja. Swoje prace i działalność zaprezentują naukowcy, aktywiści, praktycy kreatywny i przedstawiciele mediów.
Dr G. Gober poprowadzi panele pt. “Collective action and protests” (9.15-10.30) i “Value of collective unruliness for increasing newsrooms discursive diversity?”, którego jest również organizatorką (14:30-15:30).
W drugim panelu, zrealizowanym w ramach projektu “Diversity Management as Innovation in Journalism” (Fundusze Norweskie), wezmą udział ekspertki i eksperci zajmujący się tematyką różnorodności w mediach: Jenny Rönngren (dziennikarka i wydawczyni w Syre, była redaktor prowadząca w Fempers), Sagal Hussein Omar (dziennikarka radiowa, pisarka, badaczka, producentka i szefowa Walaalo Studio, zajmującego się przygotowaniem treści dla mniejszości w Szwecji), Yasir Mirza (Global Head of Diversity & Inclusion w Financial Times) i Dr. David Dunkley Gyimah (starszy wykładowca w Cardiff School of Journalism, Emerging Journalism and AI, badacz, konsultant aktywnie współpracujący z Financial Times, BBC i Press Association).
Serdecznie zapraszamy! Konferencja w języku angielskim. Nie zapomnijcie się zarejestrować (bezpłatnie).
Więcej informacji o wydarzeniu: https://gcecrea.wixsite.com/
Ruszyła strona internetowa projektu „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”. Wraz z nią debiutuje pierwszy z pięciu filmów edukacyjnych poświęconych Fear of Missing Out, które powstały w ramach akcji prowadzonej przez naukowców z WDIB UW, ekspertów NASK i Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna.
Badania pt. „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem” realizowane są od 2018 roku, a koordynuje je dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, prof. UW (zespół badawczy tworzą obecnie dr hab. Małgorzata Kisilowska-Szurmińska, prof. UW; dr Katarzyna Iwanicka; dr Tomasz Baran; Aleksander Wysocki; Marta Witkowska i Anna Borkowska, a wpierają go Martyna Dudziak-Kisio i Ksenia Wróblewska). Dzięki cyklicznie opracowywanym raportom popularnonaukowym i szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym od początku udaje się systematycznie i skutecznie budować świadomość na temat istnienia FOMO w Polsce, jego skutków i sposobów przeciwdziałania mu.
FOMO: baza wiedzy
Aby znaleźć niezbędne informacje na temat FOMO i higieny cyfrowej, warto odwiedzić stronę www.fomo.wdib.uw.edu.pl, która oficjalnie debiutuje we wrześniu 2022. Znajdują się tam dotychczasowe raporty z badań, a także dodatkowe dane, spis publikacji, wystąpień konferencyjnych i odwołania do innych prac popularyzatorów wiedzy zajmujących się tym zjawiskiem. To także miejsce, w którym pojawią się wszystkie informacje o kolejnych przedsięwzięciach podejmowanych w ramach projektu.
FOMO: filmy edukacyjne
Ostatni raport stał się również punktem wyjścia dla akcji edukacyjnej, w ramach której Zespół przygotował krótkie filmy przybliżające tematykę FOMO, np. jego objawy, przyczyny i skutki. Filmy będą publikowane na stronie www.fomo.wdib.uw.edu.pl przez kolejne cztery tygodnie. Pierwszy z nich – „FOMO. Gdy moi znajomi bawią się beze mnie” – obrazuje reakcję osoby z wysokim Fear of Missing Out na wiadomość, że w danym momencie jej przyjaciele dobrze spędzają czas bez niej. Filmy powstały dzięki zaangażowaniu i talentowi wyjątkowych osób związanych z WDIB UW: nie tylko jego pracowników, ale również doktorantów i studentów, którzy m.in. w nim zagrali (a byli to Panie i Panowie: Julia Bartkiewicz, Kacper Ciok, Emilia Kiełtyka, Dawid Sikorski, Maria Radkowska i Klaudia Wysokińska
Debiutujący film i wszystkie dodatkowe dane można zobaczyć tu:
https://fomo.wdib.uw.edu.pl/2022/09/19/gdy-moi-znajomi-bawia-sie-beze-mnie-film-i-dodatkowe-informacje-dla-pierwszego-filmu-edukacyjnego-ilustrujacego-dane-z-badania-pt-fomo-2021-polacy-a-le/
Kolejne wideo zostaną udostępnione w tygodniowych odstępach. Jakich aspektów FOMO będą dotyczyć? Warto się o tym przekonać, odwiedzając www.fomo.wdib.uw.edu.pl
Opracowanie strony i filmów sfinansowano ze środków pochodzących z IV edycji Konkursu „Nauka jest dla ludzi”, organizowanego przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.
Dnia 10 października (pon.) w godzinach 10:00–15:00 w auli dawnego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW) przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 odbędzie się konferencja podsumowująca dotychczasowe uczestnictwo UW w Sojuszu Uniwersytetów Europejskich 4EU+. Zachęcamy do udziału wszystkich pracowników naukowych, administracyjnych oraz studentki i studentów WDIB UW.
Uniwersytet Warszawski jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów znalazł się w gronie 17 konsorcjów, które w czerwcu 2019 roku otrzymały grant w pierwszym pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „Uniwersytety Europejskie", finansowanym z programu Erasmus+. W ciągu ponad trzech lat trwania projektu „The 4EU+ Alliance" podejmowano działania dotyczące zwiększenia mobilności, w tym tzw. mobilności wirtualnej, tworzenia wspólnych ścieżek kształcenia oraz rozwijania m.in. kompetencji miękkich studentów, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji UW.
Współpraca edukacyjna pomiędzy uczelniami partnerskimi 4EU+ będzie kontynuowana w kolejnych latach z wykorzystaniem środków przyznanych Sojuszowi z Programu Erasmus+ w ramach projektu: One Comprehensive European Research University (1CORE). Współpraca w zakresie budowania długofalowej strategii w zakresie badań naukowych i innowacji będzie rozwijana zaś w ramach projektu pn.: Transforming ReseArch & INnovation agendas and support in 4EU+, realizowanego przez Sojusz 4EU+ w programie Horyzont 2020 (od 2020 roku). Oprócz Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Mediolanie oraz Uniwersytetu Sorbońskiego w jego realizacji będzie uczestniczyć również Uniwersytet Genewski, który 1 sierpnia br. dołączył do pozostałych sześciu europejskich uczelni badawczych tworzących Sojusz 4EU+.
Konferencja jest okazją do przybliżenia dotychczasowych działań edukacyjnych, badawczych oraz innych wspólnych działań mających na celu pogłębienie i zacieśnienie współpracy pomiędzy członkami Sojuszu 4EU+, a także wymiany doświadczeń między polskimi członkami Uniwersytetów Europejskich.
Podczas wydarzenia swoimi doświadczeniami podzielą się również przedstawiciele innych sojuszy uniwersytetów europejskich. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy także przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce, w tym m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, pełniącej funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Swój udział w konferencji należy zarejestrować do dn. 20 września br., korzystając z elektronicznego formularza rejestracyjnego na to wydarzenie.
Program spotkania można pobrać ze strony Biura Międzynarodowych Programów Badawczych UW.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu e-mailowego pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii
Uniwersytet Warszawski
ul. Bednarska 2/4
00-310 Warszawa