
CZYM SĄ PODYPLOMOWE STUDIA BIBLIOTEKOZNAWSTWA?
Bibliotekarstwo jest zawodem, który zapewnia dostęp do najnowszych zdobyczy nauki, umożliwia poszerzenie własnych kwalifikacji, a także przyczynia się do popularyzacji oświaty i kultury. Aby jednak bibliotekarz był kompetentnym doradcą i przewodnikiem w świecie różnorodnych źródeł informacji powinien ustawicznie doskonalić swoją wiedzę, znajomość nowoczesnych technologii informacyjnych i umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji. Nowoczesnemu bibliotekarzowi niezbędna jest także wiedza na temat funkcjonowania w zmieniających się warunkach społeczno-gospodarczych, pozyskiwania środków na swoją działalność, satysfakcjonowania użytkowników i utrzymywania wysokiej jakości usług mimo konieczności ograniczania budżetu.
CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
Absolwent powinien być przygotowany do pracy we wszystkich typach bibliotek. Powinien posiadać ogólną wiedzę dotyczącą źródeł informacji, procesów informacyjnych, podstaw prawnych oraz organizacji i zarządzania biblioteką. Powinien zdobyć umiejętności tworzenia, organizowania, przetwarzania i zarządzania różnego rodzaju zbiorami informacji i dokumentów, a także zdolność sprawnego posługiwania się współczesnym warsztatem pracy biblioteczno - informacyjnej, szczególnie w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych. W przypadku osób przygotowujących się do zawodu nauczyciela bibliotekarza i bibliotekarza dziecięcego (specjalizacja BSO) absolwent powinien posiadać także umiejętność organizowania pracy w bibliotece szkolnej, publicznej dla dzieci i młodzieży, uwzględniającego aktualne tendencje w tym zakresie oraz animowania działań zmierzających do upowszechniania świadomości i kultury informacyjnej i czytelniczej użytkowników.
Program kształcenia realizowany jest w 2 wariantach:
-
biblioteki w systemie oświaty i kultury adresowanym do bibliotekarzy szkolnych i pedagogicznych (dającym dodatkową specjalność nauczycielską, 3 semestry w wymiarze 350 godz.)
- biblioteki w systemie nauki dla pracowników innych sieci bibliotecznych (3 semestry w wymiarze 350 godz.)
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń i zajęć terenowych w wiodących bibliotekach Warszawy. Wykładowcy są nauczycielami akademickimi i doświadczonymi praktykami związanymi z zawodem bibliotekarskim.
GDZIE ZNAJDZIESZ ZATRUDNIENIE?
Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oferuje możliwość podnoszenia i uzupełniania formalnych kwalifikacji bibliotekarskich osób zatrudnionych bądź chcących podjąć pracę w różnego typu bibliotekach w ramach Podyplomowych Studiów Bibliotekoznawstwa. Niezależnie od tego czy planujesz rozwijać, czy dopiero rozpocząć swoją karierę nasze studia przygotowują do podjęcia wszelkich wyzwań jakim sprostać powinni nowocześni bibliotekarze.
Kontakt
e-mail: r.brzoska@uw.edu.pl
telefon: (22) 55 20 285