dr hab. Kamila Kamińska-Chełminiak
Katedra: Katedra Książki i Historii Mediów
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres: Nowy Świat 69, 00-927 Warszawa

Konsultacje
W roku akademickim 2024/2025 konsultacje odbywają się w formie on-line w poniedziałki w godz. 10.00-11.00 i środy w godz. 10.00-11.00. Przed spotkaniem poproszę o mejla. W razie potrzeby możemy spotkać się również w inne dni/godziny tygodnia.
Biogram
Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o mediach (od 2019 r.). W pracy naukowej zajmuje się cenzurą w Polsce (1944–1990), twórczością i życiem polskich publicystów/redaktorów XX wieku, zarówno w kraju, jak i na emigracji (przede wszystkim twórczością Stefana Kisielewskiego, Adama Ciołkosza, Jerzego Giedroycia i Stanisława Cata-Mackiewicza), różnymi aspektami działalności Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz historią mediów w Polsce XX w. W latach 2014-2019 wykonawca merytorycznym w grancie badawczym pt. „Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa 1952–1975”, przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pod kierownictwem prof. dr hab. Rafała Habielskiego. Recenzent periodyku naukowego „Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi”.
Zainteresowania badawcze
- Cenzura w Polsce 1944–1990 (działalność Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk/Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk oraz urzędów terenowych).
- Twórczość i życie polskich publicystów/redaktorów XX wieku, zarówno w kraju, jak
i na emigracji (przede wszystkim twórczość i życie Stefana Kisielewskiego, Adama Ciołkosza, Jerzego Giedroycia i Stanisława Cata-Mackiewicza). - Historia mediów w Polsce XX wieku.
Realizowane projekty badawcze
- Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa 1952-1975 (0070/NPRH3/H11/82/2014), okres realizacji: VI 2014–VII 2019. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Kierownik projektu: prof. dr hab. Rafał Habielski. Charakter udziału – wykonawca merytoryczny.
- Z dziejów cenzury w PRL, okres realizacji: X 2018–V 2019. Uniwersytet Warszawski, konkurs „Strategia doskonałości–uczelnia badawcza”. Charakter udziału – kierownik.
- O działalności naukowej, politycznej i publicystycznej Adama i Lidii Ciołkoszów, okres realizacji: XII 2017–VIII 2018, Uniwersytet Warszawski, konkurs „Strategia doskonałości–uczelnia badawcza”. Charakter udziału – kierownik.
- Stefan Kisielewski na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, okres realizacji: VI–XII 2017. Grant badawczy przyznawany dla młodej kadry w ramach środków na Badania Statutowe Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Charakter udziału – kierownik.
- Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w warunkach zimnej wojny (1952-1975), okres realizacji: VI–XII 2016. Grant badawczy przyznawany dla młodej kadry w ramach środków na Badania Statutowe Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Charakter udziału – kierownik.
- Stefana Kisielewskiego związki z „Kulturą”, okres realizacji: VI–XII 2015. Grant badawczy przyznawany dla młodej kadry w ramach środków na Badania Statutowe Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Charakter udziału – kierownik.
- Jan Nowak-Jeziorański: kurier Armii Krajowej, człowiek radia, polityk, okres realizacji: IV–VIII 2015. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PJ/1730), VII edycja konkursu Muzeum Historii Polski – „Patriotyzm Jutra”. Charakter udziału – wykonawca merytoryczny.
- Prasa brytyjska wobec stanu wojennego w Polsce”, okres realizacji: V–XII 2013. Grant badawczy przyznawany dla młodej kadry w ramach środków na Badania Statutowe Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Charakter udziału – kierownik.