Wiadomości

„Dzienniki wojenne” – niezwykła kronika wojny w Ukrainie

Image
Image
Image

"Dzienniki wojenne" - niezwykła kronika wojny w Ukrainie

„Dzienniki wojenne” to wspólna akcja Wydziału Dziennikarstwa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz „Wprost”. Od dzisiaj (21.02) w jej ramach Wprost.pl publikuje teksty autorstwa Studentów Wydziału Dziennikarstwa ze Lwowa. Są one dojmującym świadectwem wojny, widzianej oczami młodego pokolenia Ukraińców.

Obecnie w przedsięwzięciu bierze udział grupa dwunastu młodych Autorek i Autorów. Możecie się z nimi zapoznać dzięki naszej stronie (popatrzcie na biogramy). Tu również znajdziecie linki do ich systematycznie publikowanych prac (w przyszłości pojawią się m.in. wywiady, felietony i krótkie reportaże, w tym fotograficzne).

Koordynatorem współpracy ze strony ukraińskiej jest dr Natalia Wójtowicz, zastępczyni kierownika Katedry Teorii i Praktyki Dziennikarstwa; ze strony WDIB UW – prof. UW Anna Jupowicz-Ginalska, a ze strony „Wprost” – red. Paulina Socha-Jakubowska.

Więcej o szczegółowych założeniach akcji przeczytacie na stronie Wprost.

Autorzy

About us

Yuliia Babichyn

Yuliia Babichyn pochodzi z okolic Nikołajewa. Jest studentką I roku dziennikarstwa na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki i Wydziale Historycznym w Mikołajowie. Ma ogromny zapas energii i łączy możliwe z niemożliwym. Jest członkinią samorządu studenckiego na Wydziale Dziennikarstwa i pracuje w klubie literackim. Stworzyła projekt opowiadający o sztuce świata i Ukrainy pt. „Rebelia”, wszystkich swoich czytelników nazywając „buntownikami”. Od dzieciństwa uwielbia czytać, pisać i śpiewać. Bardzo kocha swój kraj. Nigdy nie trzyma się boku i najbardziej boi się przemilczenia prawdy. Do wybuchu wojny prowadziła zwyczajne życie nastolatki, dzieląc czas między naukę, rodzinę, hobby, przyjaciół, samorozwój i zabawę.

About us

Olha Babyshena

Olha Babyshena urodziła się w Mikolaivie (Obwód Mikołajewski), obecnie mieszka i studiuje we Lwowie. Jest studentką dziennikarstwa (III roku studiów licencjackich) na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki.

Kamila z Chersonia: Rosja planuje prowokację. Zwożą tutaj statystów

About us

Yelyzaveta Baurda

Yelyzaveta Baurda urodziła się w Odessie, ale już drugi rok mieszka i studiuje dziennikarstwo na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Lubi fotografować, pisać i nagrywać filmy. W wolnym czasie często można ją zobaczyć z ukulele (uwielbia śpiewać) lub… sprayem, ponieważ Lisa uczy się trudnej sztuki graffiti. Przyznaje, że jej hobby zmienia się z prędkością światła, więc nikt nie wie, co zrobi jutro. Jeśli ktoś będzie chciał z nią porozmawiać, to obojętną nie pozostawią jej takie feminizmu, praw człowieka, wolontariatu i kultury ulicznej.

About us

Lilia Brezgunova

Lilia Brezgunova – urodziła się w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Na czas studiów przeprowadziła się do Lwowa. Od prawie dwóch lat studiuje dziennikarstwo na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Interesuje się: polityką, malarstwem i sportem. Swój wolny czas spędza na malowaniu obrazów. Koledzy wiedzą, że jeżeli nie odpowiada na smsy i nie odbiera telefonów, to na pewno poszła w góry i maluje obrazy albo pomaga jako wolontariuszka na festiwalach.

Lilia z Jaworowa. „Tu nie bombardują”

About us

Maria Golub

Maria Golub urodziła się i mieszka we Lwowie. Od ponad roku studiuje na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. W wolnym czasie trenuje taniec nowoczesny. Uwielbia podróżować po dużych i małych miastach Ukrainy. Od dzieciństwa pragnie walczyć z niesprawiedliwością społeczną, więc nie może spokojnie patrzeć na to, jak codziennie umierają niewinni obywatele Jej kraju. (brak zdjęcia)

About us

Kateryna Halushchenko

Kateryna Halushchenko urodziła się w Podolsku, mieście w obwodzie odeskim, gdzie ludzie zawsze mówili po rosyjsku i nazywali go „swoim językiem”. Do 10 klasy była tego samego zdania. Od sześciu miesięcy studiuje na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki, gdzie mówi tylko po ukraińsku. Gdyby nie świadomość narodowa, z której jest dumna, prawdopodobnie nikt nie usłyszałby tego języka z jej ust. Można ją nazwać człowiekiem buntu i sprzeciwu: uwielbia przełamywać stereotypy, rozmawiać z ludźmi o feminizmie i równości, czytać ciekawą literaturę i co najważniejsze – KOCHAĆ ŻYCIE. Nawet w tak trudnym dla Ukraińców czasie.

About us

Solomiya Ilkiv

Solomiya Ilkiv pochodzi ze Lwowa i jest studentką III roku dziennikarstwa Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Fotografia to jeden z jej sposobów na zapamiętanie życia takiego, jakim jest w danej chwili. Na zdjęciach lubi pokazywać prawdziwych ludzi i wydarzenia: bez masek i fałszu. Uwielbia czytać, głównie fikcję, w tym fantastykę i antyutopię. Chętnie sięga po przysłowiowe pióro: jednak, odkąd studiuje dziennikarstwo, robi to nie tylko po to, by tworzyć poezję. „Teraz” – jak sama mówi – „już po prostu wiem, jak napisać coś więcej”.

About us

Sofia Kamińska

Sofia Kamińska, lwowianka, studentka III roku Wydziału Dziennikarstwa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego. Iwana Franki. Lubi czytać beletrystykę i literaturę fachową. Zakochana w Ukrainie i jej mieszkańcach.

About us

Sofia Kolisnyk

Sofia Kolisnyk mieszka na Bukowinie, jest studentką III roku Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Lubi współczesnych pisarzy ukraińskich i sama też pisze: przede wszystkim długie prozy i dzieła poetyckie. Dużo czasu spędza w kuchni, gdzie umie ugotować wszystko: od zwykłej zupy po trzypoziomowe torty.

About us

Petro Kozak

Petro Kozak urodził się we Lwowie. Studiuje dziennikarstwo (I rok na studiach magisterskich) na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Interesuje się historią i polityką. Prowadzi badania nad ekosystemami mediów i ich wpływem na zachowanie zwykłego użytkownika.

"Petro ze Lwowa: Opowiem wam, jak wygląda prawdziwe piekło"

About us

Olga Matvieieva

Olga Matvieieva urodziła się i mieszka w Łucku. Studiuje dziennikarstwo na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Interesuje się życiem, historią Wołynia i lubi opowiadać o regionie: jego ekonomii, polityce, nauce. Olga chętnie podróżuje i fotografuje, szukając ciekawostek w zwykłych rzeczach. Wśród jej prac pojawia się dużo niezwykłych historii o zwykłych ludziach.

Olga z Łucka: ucieczka z miasta, którego już nie ma
11-letnia Vika spod Łucka: Tak się teraz spędza czas w szkole

About us

Nikita Munko

Nikita Munko urodził się w Czerkasach, teraz mieszka we Lwowie. Jest studentem III roku dziennikarstwa na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Na uczelnię przyszedł z marzeniami o zastaniu dziennikarzem sportowym, bo długo trenował piłkę nożną. Teraz to się zmieniło. W dzisiejszej rzeczywistości rozumie, że dziennikarstwo nie jest relacją z meczu piłkarskiego, ale z tego, co naprawdę dzieje się w kraju.

About us

Victoriya Viter

Victoriya Viter urodziła się w Szczerzecu: małym, książęcym miasteczku znajdującym się w obwodzie lwowskim. Od dzieciństwa była skrupulatna i dociekliwa, na każde pytanie odpowiadając milionem własnych pytań. Przez 11 lat zajmowała się choreografią ludową i stwierdziła, że jej misją jest uczenie ludzi tego, co sama wie na ten temat. W 10 klasie zaczęła rozumieć, że świat jest pełen kłamstw i tajemnic, zaś dziennikarze mają siłę, aby je upubliczniać. Obecnie jest studentką dziennikarstwa na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. W swoim życiu stara się odkrywać to, co ukryte i sprawiać, aby nieoczywiste stało się oczywistością.

Nie mogę siedzieć spokojnie, kiedy w moim kraju jest wojna

Koordynatorka

About us

dr Natalia Wójtowicz

dr Natalia Wójtowicz, wykładowczyni na Wydziale Dziennikarstwa we Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki, zastępczyni kierownika Katedry Teorii i Praktyki Dziennikarstwa, dziennikarka, trenerka mediów. Członkini Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy i otwartego klubu trenerów umiejętności korzystania z mediów „Media Literacy Workshop”. Urodziła się i mieszka we wspaniałym Lwowie. Uważa, że ​​dziennikarstwo i nauczanie to nie praca, ale sposób na życie. Uwielbia podróżować i poznawać nowe miasta – ich kulturę, architekturę, obyczaje. Preferuje muzykę klasyczną, dlatego często bywa we Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu oraz Sali koncertowej muzyki organowej i kameralnej. Uważa, że ​​koty to najbardziej urocze zwierzęta na świecie.

Tłumaczka

About us

Olha Nazarenko

Olha Nazarenko pochodzi z Odessy. Studiowała politologię na Odeskim Państwowym Uniwersytetecie im. Mecznikowa. Podczas studiów dużo czasu spędzała w Stowarzyszeniu Polaków w Ukrainie, m.in. grając w teatrze amatorskim im. A. Fredry. Często jeździła z teatrem na gościnne występy do Polski: wtedy zdecydowała się na podjęcie tam studiów magisterskich. Od 2016 roku mieszka w Warszawie, ale cały czas wspiera swoje miasto – Perłę Morza Czarnego. Jest absolwentką stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas w Warszawie. Od 2019 roku związana z bankowością, w wolnym czasie działa w organizacji turystycznej na rzecz Odessy.

Search