dr hab. Agnieszka Helman-Ważny, prof. ucz.
Katedra: Katedra Książki i Historii Mediów
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres: Nowy Świat 69, 00-927 Warszawa

Konsultacje
Po uzgodnieniu przez e-mail.
Biogram
Bibliolog, historyk papieru, konserwator zabytków. W 2001 uzyskała stopień magistra sztuki w zakresie konserwacji i restauracji książki, grafiki i skóry zabytkowej oraz dyplom na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki w Katedrze Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2007 uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce nadany uchwałą Rady Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Od 2015 adiunkt naukowy w Katedrze Książki i Historii Mediów na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu „SONATA BIS 4” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Pracowała ze studentami i naukowcami w instytucjach badawczych, reprezentujących różne dyscypliny, środowiska naukowe i kulturowe w Europie, Azji i USA, m.in. w Universität Hamburg/Asien-Afrika-Institut w Niemczech; w University of Arizona, Tucson, AZ, USA; oraz Cornell University, Department of Anthropology, Ithaca NY, USA.
Autorka monografii, katalogów i artykułów naukowych, także kurator wystaw współpracujący z muzeami i bibliotekami, podejmująca w swojej pracy zagadnienia historii książki i papieru w Azji Środkowej i rejonie Himalajów, kultury materialnej Tybetu, kodykologii manuskryptów z Jedwabnego Szlaku i historii kolekcji tybetańskich książek w Polsce i na świecie. Autorka książek: Sztuka tybetańskich ksiąg klasztornych (2009), A Preliminary Report on the Wanli Kanjur Kept at the Jagiellonian Library, Kraków (2010, wspólnie z Markiem Mejorem i Thuptenem Chashabem), Archaeology of Tibetan Books (2014), Codicology, Paleography, and Orthography of Early Tibetan Documents: Methods and a Case Study (2016, wspólnie z Brandonem Dotsonem).
Zainteresowania badawcze
- Historia książki w Azji Środkowej i rejonie Himalajów
- Historia i produkcja papieru w Azji
- Kultura materialna Tybetu
- Historia kolekcji tybetańskich książek w Polsce i na świecie
- Dziedzictwo kulturowe: badania i konserwacja zabytków na podłożu papierowym