Katedra Książki i Historii Mediów

CO BADAMY?

Katedra Książki i Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW powstała w 2016 r. z połączenia Zakładu Wiedzy o Książce Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego oraz Zakładu Historii Mediów Instytutu Dziennikarstwa Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Instytuty te łącząc się utworzyły nowy wydział UW, którego struktura oparta jest na katedrach.

Pracownicy katedry nadzorują dwie ścieżki specjalizacyjne na studiach bibliotekoznawczych drugiego stopnia - „Edytorstwo” i „Dziedzictwo kulturowe” oraz Podyplomowe Studia Polityki Wydawniczej i Księgarstwa. Przygotowują także nowy program studiów licencjackich z zakresu edytorstwa współczesnego, które mają zostać uruchomione w roku akademickim 2017/18.

Obszary badawcze koncentrują się w dwóch głównych nurtach: historia kultury i książki historii mediów i dziedzictwa narodowego 

PROJEKTY BADAWCZE

Pracownicy katedry podejmują badania nad zbiorami historycznymi, dziejami książki, bibliotek i bibliotekarstwa polskiego w kraju i na obczyźnie, ruchu wydawniczego i księgarskiego, zintegrowane studia nad dziejami kultury i nauki zmierzające do zdefiniowania roli, jaką pełni w nich książka, a także historii mediów oraz historii społeczno-politycznej Polski. Wśród ich zainteresowań znajdują się takie zagadnienia jak: procesy alfabetyzacji społeczeństw europejskich w czasach preindustrialnych oraz ich konsekwencje społeczno-kulturowe; instytucje kultury polskiej w XIX w.; mecenat kulturalny i polityka kulturalna; grabieże/kradzieże zbiorów archiwalnych i bibliotecznych oraz ich rewindykacja; polonica w zbiorach europejskich instytucji kultury, ochrona dziedzictwa narodowego Polonii poza granicami Polski; problematyka historii społeczno-politycznej Polski XVI–XX w. w kontekście wydarzeń europejskich ze szczególnym uwzględnieniem roli mediów; rola i znaczenie druku w okresie historii nowożytnej; transformacja polskiego rynku książki w PRL i współcześnie; historia i teraźniejszość mediów branży wydawniczo-księgarskiej; dzieje cenzury; współczesne edytorstwo i sztuka książki; historia XX w.,; historia emigracji politycznej po 1945 r.; metodologia badań nad mediami; historia i teoria gatunków dziennikarskich.

 

Search