„FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”: rusza strona www i akcja edukacyjna!

Ruszyła strona internetowa projektu „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”. Wraz z nią debiutuje pierwszy z pięciu filmów edukacyjnych poświęconych Fear of Missing Out, które powstały w ramach akcji prowadzonej przez naukowców z WDIB UW, ekspertów NASK i Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna.

Badania pt. „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem” realizowane są od 2018 roku, a koordynuje je dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, prof. UW (zespół badawczy tworzą obecnie dr hab. Małgorzata Kisilowska-Szurmińska, prof. UW; dr Katarzyna Iwanicka; dr Tomasz Baran; Aleksander Wysocki; Marta Witkowska i Anna Borkowska, a wpierają go Martyna Dudziak-Kisio i Ksenia Wróblewska). Dzięki cyklicznie opracowywanym raportom popularnonaukowym i szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym od początku udaje się systematycznie i skutecznie budować świadomość na temat istnienia FOMO w Polsce, jego skutków i sposobów przeciwdziałania mu.

FOMO: baza wiedzy

Aby znaleźć niezbędne informacje na temat FOMO i higieny cyfrowej, warto odwiedzić stronę www.fomo.wdib.uw.edu.pl, która oficjalnie debiutuje we wrześniu 2022. Znajdują się tam dotychczasowe raporty z badań, a także dodatkowe dane, spis publikacji, wystąpień konferencyjnych i odwołania do innych prac popularyzatorów wiedzy zajmujących się tym zjawiskiem. To także miejsce, w którym pojawią się wszystkie informacje o kolejnych przedsięwzięciach podejmowanych w ramach projektu.

FOMO: filmy edukacyjne

Ostatni raport stał się również punktem wyjścia dla akcji edukacyjnej, w ramach której Zespół przygotował krótkie filmy przybliżające tematykę FOMO, np. jego objawy, przyczyny i skutki. Filmy będą publikowane na stronie www.fomo.wdib.uw.edu.pl przez kolejne cztery tygodnie. Pierwszy z nich – „FOMO. Gdy moi znajomi bawią się beze mnie” – obrazuje reakcję osoby z wysokim Fear of Missing Out na wiadomość, że w danym momencie jej przyjaciele dobrze spędzają czas bez niej. Filmy powstały dzięki zaangażowaniu i talentowi wyjątkowych osób związanych z WDIB UW: nie tylko jego pracowników, ale również doktorantów i studentów, którzy m.in. w nim zagrali (a byli to Panie i Panowie: Julia Bartkiewicz, Kacper Ciok, Emilia Kiełtyka, Dawid Sikorski, Maria Radkowska i Klaudia Wysokińska

Debiutujący film i wszystkie dodatkowe dane można zobaczyć tu:

Kolejne wideo zostaną udostępnione w tygodniowych odstępach. Jakich aspektów FOMO będą dotyczyć? Warto się o tym przekonać, odwiedzając www.fomo.wdib.uw.edu.pl

Opracowanie strony i filmów sfinansowano ze środków pochodzących z IV edycji Konkursu „Nauka jest dla ludzi”, organizowanego przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.

Tagi: ,